| KanuruChan a întrebat:

Aveti idee cat costa detartrajul dintilor in toata gura?
Doare?

Funda!

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| lovegirl15 a răspuns:

Eu am dat pe detartraj+periaj profesional 150 de lei. Depinde foarte mult de cabinetul unde te duci, nu sunt peste tot aceleasi preturi.
De durut, nu doare, vei simti doar un mic discomfort, dar nu trebuie sa te ingrijorezi din pricina acestui subiect. Sunt probleme mult mai grave pe care le poti avea la dantura decat un mic detartaj.
Sper ca te-am ajutat. Si nu ezita sa te duci la dentist. Este foarte bine sa-ti faca acest detartraj pentru a-ti curata piatra. Si odata ce l-ai facut, trebuie sa-l faci odata pe an. De asemenea, nu uita de controlul odata la 6 luni. E absolut NECESAR. E ogligatoriu sa te duci de 2 ori pe an la medicul stomatolog pentru a-ti verifica starea danturii si pentru a preveni orice problema. Presupui ca nu iti doresti sa ajungi la probleme mai grave, asa ca e bine sa iei orice rau din timp.
Succes!

2 răspunsuri:
| TrăieşteClipa a răspuns:

100ron.Nu doare.

| PeFuga a răspuns:

Pretul depinde de cabinet. Doar detartrajul poate sa fie 100-150 lei, insa recomandat este sa faci o igienizare completa (detartraj, periaj si air-flow) care poate sa te coste 250-300 lei. Daca vrei un pret mai bun cauta pe net promotii in orasul tau. Eu am vazut un pachet de 50 de lei care includea un detartraj si o obturatie, ceea ce e o afacere foarte buna daca nu ai deja un dentist stabil.

Cat despre durere... poate sa te doara, mai ales daca nu ai facut niciodata pana acum asa ceva si daca ai multa piatra, insa se poate face anestezie locala daca ai o sensibilitate ridicata happy