| laur_6869 a întrebat:

Azi dupa amiaza mi-a venit in cap sa imi bag cercel. Eu oarecum aveam gaură ca am avut cand eram mic dar era astupată. Am luat un cercel medicinal care arată a aur dar nu stiu ce este stiu ca e medicinal l-am bagat in spirt apoi m-am spalat bine pe maini mi-am pus manusi chirurgicale mi-am dat urechea cu spirt am curatat bine si am bagat cercelul fără durere a trecut ca prin brânză ( imi batea ceva inima cred ca erau emotii laughing. ). Apoi am inceput asa, ma spalam pe maini, invarteam de cercel, ma spalam pe maini invarteam de cercel. Apoi luam un bețisor de urechi il bagam in spirt si curatam zona de langa el + cercelul, invarteam iar deci igiena completa. A fost rosie si umflata ft putin urechea nici 30 minute. Acum cand invart de el ma ustura foarte putin insesizabil si am observat ca uneori am o durere in ureche gen in timpan dar presupun ca nu are legatura lobul urechii cu timpanul. Imi puteti spune cum fac sa se vindece repede? Cum feresc infectia, cum se manifesta infectia, in cat timp apare si daca e bine ca am dat cu spirt Mona. ( acum cercelul se invarte repede fara probleme la inceput parca dadeam greu sa il invart ) si cum sa dorm? Am inteles sa ma spal la 100 ml apă o lingurița de sare ca cica cicatrizeaza mai repede si ca trebuie sa pun pe perna un tricou spalat. Mai spuneti-mi cum sa am o igiena mai buna sau daca este ok ce am făcut.

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| 12lopn a răspuns:

Te doar pentru ca asa si trebuie.Cand ti-ai facut prima data gaura in ureche te-a durut si pentru ca s-a astupat, practic ti-ai facut din nou gaura.
cum o ingrijesti gasesti aici : http://www.ddumi.ro/cum-se-ingrijesc-piercing-urile

sper ca te-am ajutat :D