| marianamay a întrebat:

Bicarbonatul de dinti se foloseste doar o data pe zi pentru dinti sau il pot folosi ori de cate ori ma spal pe dinti? si cand trebuie sa te dai cu el: dimineata sau seara?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| RareşTPUro a răspuns:

Il poti folosi. Dar nu in mod abuziv, adica nu te speli mereu numai cu bicarbonat, maxim de 2-3 maxim 4 ori pe saptamana, iar in rest folosesti pasta de dinti. Recomandabil este sa te speli seara pe dinti cu bicarbonat fiindca te pui la culcare si nu mai mananci nimic.

Cum se foloseste: Uzi putin peria, o dai prin bicarbonat si cureti dintii. Dupaceea clatesti, si te speli normal cu pasta de dinti (nu le combina intre bicarbonat si pasta de dinti, nu e bine).

Sper ca ti-am fost de folos, funda daca ai inteles de la mine!

5 răspunsuri:
| stlucian a răspuns:

Poate
Bicarbonatul de sodiu :

da este bun, pui acel praf pe periuta de dinti si te speli cu bicarbonatul cum te speli cu pasta.mai este buna pentru albirea dintilor si sarea de bucatarie, acelasi procedeu, sau zeama de lamaie.

Bicarbonatul poate inlocui pasta de dinti, pentru inalbire. Muiati un tampon de vata in bicarbonat de sodiu si stergeti dintii pana ce petele galbene vor disparea. Rezultatul se vede chiar si dupa o singura spalare -

Folosesti ca si pasta.dar nu fa abuz.o data la 3-4 zile este suficient.Doar nu vrei sa folosesti numai bicarbonatul.

| Felys a răspuns:

O data pe saptamana, nu mai des de atat

| SimonaCristina a răspuns:

DE 2 ori pe saptamana e suficient, abuzul dauneaza smaltului dentar.

| Madayna a răspuns:

Bicarbonatul este bun pentru albirea dintilor dar nu trebuie sa faci abuz pentru ca o sa-ti afecteze dintii. O data pe saptamana te-ar ajuta.

| AlexRv a răspuns:

Buna!

Acum tu crezi ce vrei, dar trebuie sa știi ca dacă folosești des bicarbonatul ți se vor sensibila tare de tot dinții, pentru ca iți distruge smalțul.

Repet, ai grija!