| wolder a întrebat:

Bicarbonatul de sodiu face bine/rau unui stomac cu ULCER GASTRO-DUODENAL?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
5 răspunsuri:
mariana
| mariana a răspuns:

Bicarbonatul de sodiu alimentar, creeaza un mediu alcalin si nu are cum sa faca rau, chiar daca ai ulcer.
Nu este indicat insa sa consumi prea mult ci, doar o lingurita de bicarbonat pe zi, dizolvat intr-un pahar cu apa si sa nu fie folosit o durata prea mare, decat daca medicul ti-a indicat un asemenea tratament.
Pentru ulcer poti folosi Vitamina U si daca ai si Helicobacter-pillori este necesar sa faci si tratament cu antibiotice, la indicatia medicului curant si bineinteles sa tii regim alimentar.
Un gand bun si multa sanatate.

Salontanul
| Salontanul a răspuns:

Face bine. Pe vremuri era asa numitul "bicarbonat de sodiu c" care se folosea in tratament numai ca provoaca constipatie. Cele mai bune: Ulcoran, Omez, Ranitidina.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Tata meu s-a tratat la borsec cu apa minerala de la nu stiu ce izvor si s-a vindecat pe el insusi si pe un tanar din smulti cu ceai de pelin de mai, baut dimineata pe stomacul gol, cam vreo doua luni.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Fara zahar.e amar, dar raul cu rau fuge.adica cui pe cui se scoate.

| DorinM a răspuns:

Încearcă Vitamina C Alcalina Forte http://natura-vie.com/......forte.html Vitamina C Alcalina Forte da rezultate f bune si în ulcer. Poți sa-i scrii lui Dr. Cătălin Luca http://dr-catalin-luca.ro/site/consultatii.html si sa-i ceri un tratament. Consultația online este gratuita http://dr-catalin-luca.ro/site/cabinet-dr-catalin-luca.html Sau poți merge la Dr Luca Cătălin la cabinet dacă ești din Bucuresti