| Ponce a întrebat:

Brigaela, scuza-ma de alt TOPIC dar am 2 intrebari ce ma da peste cap sad! Deci am 2 intrebari :
1.Se poate de la 3 in 1 [cafea / nes] care l-am baut 3-4 zile la rand, doar dimineata fara sa dorm noaptea sa-mi fi dereglat somnu'?
2.Se poate sa fie din cauza ca m-am mutat adica eu stateam cu parintii intr-o camera inainte, acum stau eu intr-una mama / tata in cealalta camera. Este posibil ca din cauza aia sa nu am somn noaptea, ca eu doar ziua adorm noaptea orice as face nu pot ma simt asa inghesuit si etc crying! sper sa ma ajuti Brigaela te rog mult ca numai stiu ce sa fac nu am somn crying

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
Brigaela
| Brigaela a răspuns:

1. Daca ai probleme cu somnul nu mai bea cafea/ness/cola. Eu, de exemplu, daca beau un ness, nu reusesc sa dorm mai mult de 3-4 ore in noaptea urmatoare (si eu muncesc cate 16 ore pe zi, deci obosita sunt).
2. E posibil ca schimbarea locului in care dormi sa-ti dea insomnii. La alta intrebare ti-am dat solutia si crede-ma merge cu singura mentiune ca trebuie sa o respecti intocmai (orele de culcare/trezire, reducerea drastica a timpului de TV/PC si neutilizarea acestora cu minim doua ore inainte de culcare, micul ritual dinainte de culcare care trebuie sa includa obligatoriu citit si dus cald). Fa-ti din sfaturile de acolo un mod de viata, adica respecta-le in fiecare zi, nu pe sarite

2 răspunsuri:
| Azµre a răspuns:

1) Renunță la cafele și prostii, este vară, este cald, îți ridică tensiunea, automat nu poți să dormi.
2) Da este posibil să fie din cauză că te-ai mutat din camera aceea, dar eu unul cred că este de la căldură... Pentru că nici eu de 3 zile nu dorm că nu pot de caldură.

| Ponce explică:

Multumesc de raspunsuri :*