| AvalohAlyn a întrebat:

Observ ca in ultimile 2 saptamani am noaptea cosmaruri.(Nu radeti happy )
Adica mi se intampla des sa vina mama din camera cealalta sa ma trezeasca pentru ca plang in somn, ma zbat sau strig de frica...De exemplu azi noapte parca plangeam si ma zbateam in somn fiindca visam ca cineva ma strange de gat..in alta noapte ma rapise unul cu masina si la fel strigam."Nu, nu..Lasa-ma,nu vreau"Ma rog era tare naspa..acolo in vis Sau mai am vise cum ca lupt cu diversi indivizi si imi fac rau.Bun...intrebarea e de ce toate aceste vise sau cosmaruri fiindca daca ajungi sa plangi si sa strigi in somn sunt cosmaruri clar? Mentionez ca nu prea ma uit la filme de actiune sau cu violente,deci chiar nu stiu,si sunt nopti la rand in care am astfel de cosmaruri Ce nu e in regula? Nu consum energizante sau cafea sau alcool seara si ma culc pe la 12, 1 noaptea..De cand ma stiu am avut vise mai tampite si mai extreme dar in ultima perioada cam des.Care poate fi cauza si ce as putea face sa nu mai am cosmaruri noaptea?laughingStiu ca suna ciudat dar asta e realitatea. Vreau sa dorm fara vise decat sa ma stranga de gat cineva noaptealaughing
In rest nu am nimic pe parcursul zilei cand sunt treaz.

Deci oare de ce am cosmaruri? Voua vi se intampla?
Oare trec?

Răspuns Câştigător
| RainmakerX a răspuns:

Mi s-a intamplat si inca mi se intampla cateodata...

In fine. In primul rand trebuie sa tii cont ca visele nu reprezinta ceva adevarat, sunt doar plasmuiri ale imaginatiei tale. Ce vreau sa spun prin asta? Acestea iti indica starea de spirit.

Incearca sa nu te mai gandesti la nimic atunci cand te duci la culcare. La nimic! Mediteaza sau citeste ceva inainte de culcare. Cand te culci te gandesti la ce ai citit... Asa ai mai multe sanse sa visezi ceva frumos sau sa nu visezi nimic.

Ti se intampla daca esti stresat, daca esti singur sau daca te gandesti la anumite lucruri.
Daca ai profesori nebuni atunci chiar si tezele pot sa fie vinovate.

De asemenea nu uita ca daca esti obosit ai sanse mai mari sa visezi ceva naspa. Deci incearca sa te relaxezi si sa te gandesti la ceva frumos.

Bafta!

2 răspunsuri:
| J0B0MAT a răspuns:

Si mie mi se intampla sa am cosmaruri, dar nu mi s-a intamplat sa plang in somn.Probabil esti foarte stresat, treci printr-o perioada mai dificila, iti e frica de ceva.Ar fi bine sa mergi la un psiholog sa iti dea niste medicamente pentru liniste si sa vada cauza nelinistilor tale.

| OoBunnyoO a răspuns:

Probabil treci printr-o perioada stresanta. Nu trebuie sa te uiti la filme de genul. Uneori se intampla ca stirile sau evenimentele din jurul nostru sa ne influenteze visele.
Insa, parerea mea este ca iti este frica de ceva sau este ceva ce te streseaza. Poate te simti mai nelinistit din cauza atacurilor teoriste care au avut loc? Poate incendiul de la Colectiv te-a afectat in vreun fel. Uneori nici nu ne dam seama cand ceva ne afecteaza. Insa incearca sa te gandesti ce s-a intamplat in ultima perioada cand au inceput sa apara visele. Daca gasesti mai multe teorii, incearca sa le excluzi una cate una.

Nu cred ca exista vreun fel in care sa scapi de ele, decat sa iti gasesti o anumita liniste mentala. Am avut cosmaruri de cand ma stiu, am visat ca am murit in toate modurile posibile si imposibile in toate perioadele istorice. laughing Am avut cosmaruri oribile si foarte vivide si din pacate mi se intampla sa mi le amintesc aproape pe toate. Pe zi imi amintesc vreo patru, cinci cosmaruri din toate cate am. Uneori starea respectiva imi ramane pe tot parcursul zilei. La un moment dat am visat ca am fost violata de cativa indivizi, transata si bagata intr-un canal in drumul spre liceu. M-am trezit, am adormit inapoi iar apoi am visat cu am fost sufocata cu o esarfa alba de un om mascat. In ziua aia am refuzat sa ies din casa. laughing Uneori mi se intampla sa visez cu mor si sa ma privesc murind, alteori simteam asta pe propria-mi piele. Insa cu timpul inveti sa traiesti cu ele. Nu am stiut niciodata care este cauza, am avut banuielile mele, dar nu am stiut exact cum sa remediez situatia. Insa, in ultima perioada am observat ca s-au rarit. Pentru mine, aceasta perioada a coincis cu momentul in care am inceput sa imi pun ordine in minte si sa accept ca unele lucruri nu le pot schimba si ca sunt asa cum sunt. Din pacate nu pot detalia prea mult, pentru ca sunt niste lucruri prea intime pentru mine. Dar, ceea ce vreau sa spun este ca uneori ca sa gasesti rezolvarea la astfel de cosmaruri, recurente, pe o perioada foarte lunga, mai ales daca nu sunt cauzate de chestii externe (ex. stirile, evenimentele) apare in momentul in care te uiti foarte adanc in interiorul tau.