| Fumiko a întrebat:

Bun, deci de ceva vreme am o problema. Uneori simt o intepatura la plamanul stang pe la ultimele coaste de jos.Intepatura apare doar atunci cand inspir aer.Ca sa imi treaca trebuie sa ma intind sau sa ridic mana stanga, pana sa descopar asta imi trecea de la sine si de cele mai multe ori inainte sa imi treaca simt ca si cum mi se misca ceva in zona aia(nu stiu daca chiar se misca dar asta e sentimentul).
Azi m-a luat acelasi tip de intepatura doar ca la plamanul drept (prima data pana acum) prin aceeasi zona ca la plamanul stang.Am incercat sa ma intind ca sa imi treaca dar cu cat ma intindeam mai tare cu atat ma durea mai tare.De fiecare data durerea ma ia cand stau, cel putin asa am observat eu.
Mentionez ca nu fumez, nu consum alcool si nici nu stau in preajma famatorilor sau a fumului de tigara si nici nu prea beau cafea sau alte bauturi care contin cofeina.
Am aceasta problema de mai multi ani dar inainte nu ma durea asa tare si imi trecea mult mai repede.
Eu o sa vreau sa fac si o radiografie dar pana atunci vreau sa vad si parerile voastre.
Sa aveti o seara placuta :*

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
2 răspunsuri:
| NuStiiCumMaCheama a răspuns:

Ooo. Pai fratimiu. Aceeasi problema o am si eu, pana si dinainte sa fumez. Pur si simplu daca tragi aer in piept mai adanc mori de durere, nu poti sa respiri pur si simplu. Te inteapa oribil. Am auzit ca acolo e splina. La mine se intampla de multe ori cand alerg sau fac efort. Incearca sa nu mai faci efort. Mers excesiv sau etc. In ultimul timp de cand nu fac atat efort am patit doar odata cand am mers vreo 2km fara oprire.

| Ibra1000 a răspuns:

Du-te la doctorul de familie, iti da el trimitrre la medici de specialitate.Pot fi si niste dureri intetcostale cand esti in crestere sau cine stie poate alte afectiuni in functie de varsta, antecedente heredocolaterale(boli familiale), mediu de lucru etc.