| andreeeeea a întrebat:

Bun m-am apucat de tigari acu 2 ani(13 ani). am fumat, m-am lasat, iar acum trag cam 5-10 pe zi. vreau totusi sa stiu cum imi arata plamanii.aici depinde si de organism. sunt care fumeaza de ani de zile si au plamanii perfecti. Revenind: mi-as face o radiografie la plamani. Pot fara acordul parintilor sau fara trimitere de la doctor?yawn Nu vreau sa afle ai meilaughing

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
soothe
| soothe a răspuns:

Cam asa (al' din mana dreapta... )
http://www.soothe.ca/img/Plaman_teutza99.jpg
Imi pare rau ca te supar, dar fumezi pe pielea ta (mai ales pe plamani)!

3 răspunsuri:
Legiuitoarea
| Legiuitoarea a răspuns:

Bună.
Ce faci tu? Ești în "tandrețuri" cu țigările? Frumos!
Lasă țigările și la radiologie mergi cu unul dintre părinți.
Îți distrugi sănătate.
Pa, pa.

| PopescuAdina a răspuns:

Unde vrei tu sa faci radiografia daca nu te duci la medic?
Sfatul meu, sfatul oricui isi foloseste creierul este sa te lasi. 15 ani nu este varsta la care organismul tau este tocmai pregatit, iar daca reusesti sa te abtii pana la 20 de ani, vor fi slabe sanse sa te apuci de fumat.

Uite aici 2 articole despre fumat in general, poate iti vor schimba parearea despre acest viciu :)
http://medicul.net/medicina-generala/fumul-de-tigara/
http://medicul.net/vicii-dependente/dependente/

| Malo a răspuns:

Buna andreeeeea. Eu cred ca la 15 ani plamanii tai sunt intr-o stare buna chiar daca ai 2 ani de cand fumezi dar ar trebui sa te gandesti serios sa te lasi daca tot vrei sa ai plamanii sanatosi tongue Apropo eu am 23 si fumez de 8 ani si inca nu ma preocupa plamanii meihee hee de unde ai tu preocuparea asta? Simti tu ca sunt in neregula?