| anonim_4396 a întrebat:

Buna, acum 2 zile mi-am pus pierce in buric la un salon. Tipul care mi l-a pus m-a sfatuit sa ma spal cu sapun protex si cu solutie salina. In prima zi am pus sapun pe pierce si am inceput sa il misc in sus si in jos, cum mi-a sugerat baiatul, insa a curs sange si de atunci nu l-am mai miscat si am dat cu sapun pe langa. Astazi insa am observat ca la capetele pierce ului, (unde sunt gaurile) sunt rani, care cred ca fac coji si am momente cand ma inteapa foarte tare, in special cand ma aplec. Este normal sa arate asa si sa ma intepe? (Tin sa mentionez ca nu este umflat si ca il spal des)

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Apreciat de Editori
| FreedomAli a răspuns:

Este normal să se formeze aşa numitele cojiţe. Ai grijă cu el până se vindecă. Urmează în continuare sfaturile, spală zona cu grijă cu produsele indicate, soluţia salina este întradevăr foarte bună pentru grăbirea vindecării unui pierc şi dezinfectarea zonei. E posibil să te doară si din faptul că acele cojiţe care se formează în procesul natural de vindecare al pielii/ranei, la momentul miscarii pierc ului in sus si jos sa intre inauntrul ranii fara sa iti dai seama. Continua asa si fii atent/ă la orice detaliu in caz ca se infecteaza(desi sansele sunt minime daca il ingrijesti) ai grija la haine, cu mare grija pentru a nu-l agatahappy

2 răspunsuri:
| Zuzu1991 a răspuns:

TREBUIE sa il misti zilnic, altfel se lipeste de piercing si nu se mai dezlipeste
TREBUIE ca macar primul inel sa fie din argint, asta e o chestie pe care foarte putini o stiu, dar pe vremea holerei, cei bogati nu faceau holera pentru ca aveau pahare din argint, pentru ca oxidul de argint e un dezinfectant
TREBUIE sa consideri faptul ca s-ar foarte putea sa nu fie de tine... unii oameni isi fac tzashpe zeci de piercinguri si nu au nici pe dracu', altii isi fac numai unul, AMARAT, si se infecteaza, bubeaza, umfla, etc.
DEPINDE ***PUR*** DE GENETICA

| Crackman a răspuns:

Pai ce vrei sa îți zic
Acolo ai o rana plus un obiect în plus pentru corp
Pana nu se vindeca în jurul obiectului tot o sa te doare