| سشغع_ظشیشب_1994 a întrebat:

Bună, mi-am facut vinerea trecuta pierce in buric, primele zile nu am avut nici un fel de problema. De vreo 2 zile mi sa inrosit, nu ma doare. după ce l am făcut de la salon mi-a spus sa ma dau cu apa oxigenata și sa ma spal cu săpun antibacterian protex. Ma dau regulat cu apa oxigenata și ma spal o data pe zi la pierce cu săpun protex, dar mi sa inrosit. Ce as mai putea face sau cu ce as mai putea sa ma dau?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
2 răspunsuri:
| Bronson1 a răspuns:

Ai putea sa iei preventiv antibiotice.
Du-te la medicul de familie si cere reteta pentru antibiotice!

N-as putea spune daca e infectie sau nu fara sa vad despre ce este vorba, deci pot sa-ti spun ce sa iei preventiv ca sa nu dai de probleme cum ar fi o infectie locala din cauza careia sa fii nevoita sa-ti scoti piercingul, sau mai rau, septicemie.

Daca iei antibiotice, ia-ti de asemenea probiotice si antifungice. Spune asta la farmacie ca pe astea doua le primesti fara reteta.
Te ajuta ca antibioticele sa nu-ti distruga flora intestinala si sa nu faci micoza (ciuperci), tot din cauza ca iti mor din bacteriile care te protejeaza de asa ceva.

Asa poti sta relaxata pe tot parcursul vindecarii, ca nu mai ai cum sa te infectezi.