| rororef a întrebat:

buna. acum cateva minute stateam pe canapea si ma uitam pa tv si m.am ridicat ca sa ma duc sa inchid geamul iar deodata mi se pusese o ceata in fata ochilor incat nu mai vedeam nimic, am crezut ca am ramas fara vedere si ma apasa asa pe ochi o durere incat nu puteam sa.i mai misc. insa asta a durat nu mai mult flde 2 secunde..care poate fi cauza? mentionez ca sa mai patesc si dimineata cand ma dau jos din pat.dar acum a fost rau de tot! la ce sa fie? oare am o problema cu ochii? ce sa fac ca sa nu mai patesc asta? ofer funda.

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
8 răspunsuri:
bursuc001
| bursuc001 a răspuns:

Bună!

Cel mai probabil, este vorba de Hipotensiunea ortostatica - vezi detalii la linkul :
http://www.sfatulmedicului.ro/......atica_9594

http://www.sfatmedical.ro/Semne_si_simptome/Hipotensiunea_ortostatica

http://citynews.ro/......ate-116058

Sau de o anemie...

Un control la medicul de familie şi nişte investigaţii suplimentare vor confirma sau infirma diagnosticul prezumtiv!

Toate cele bune.

| OoBunnyoO a răspuns:

Si eu patesc chestia asta. Se mai intampla cand te ridici brusc de undeva. Este posibil sa ai tensiunea scazuta, dar nu este nimic pentru ce sa te ingrijorezi.

| Meow15 a răspuns:

Mie mi se întâmplă de exemplu dacă stau mult timp în pat la tv apoi mă ridic brusc. Nu cred că e ceva grav. Spune-i mamei tale, poate te va ajuta ea puppy dog eyes.

| ioanaAn a răspuns:

N-au treaba ochii. Nu mananci ceea ce trebuie si de aceea apar ametelile.

| 010101012 a răspuns:

Esti putin anemica. Asta s-a datorat faptului ca ai stat prea mult intr-o pozitie si cand ai schimbat-o s-a intamplat "ceata" despre care vb. Eu zic totus sa te duci la medic si sigur nu vei mai avea probleme. Funda?

| Andaw a răspuns:

Pai,spune-le parintilor sa te duca la medic... Porti ochelari?

| dragonu3 a răspuns:

Daca te-ai ridicat fix atunci de pe canapea sa inchizi geamul ai patin ceva de genul cum ai ameti nu mai vezi nu e grav esti putin anemica deoarece ai stat intro singura pozitie ma mult timp imi dai funda?

| Urââtaa a răspuns:

Poate trebuie sa porti ochelari. Mi-e m-a luat ameteala cand eram in pat dar cand am pus ochelarii nu mai aveam problema aia happy