| Nairda777 a întrebat:

Eram o data pe canapea, uitandu-ma la TV cam de 1 ora/1 ora jum..M-am ridicat in picioare vrand sa am duc la baie.Deodata vedeam negru (la prorpiu) chiar daca stateam cu ochii deschisi.Toata faza a durat cam 3-6 secunde...
Care e explicatia "fenomenului"?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
7 răspunsuri:
| darrio2007 a răspuns:

Te-ai ridicat brusc. Pe moment, ti-a scazut tensiunea in craniu si, implicit, la ochi.

| Adry05 a răspuns:

Cred ca sunt zilnic intrebari pe tema asta. E vorba de anemie si totodata o ridicare prea brusca. Mergi sa-ti faci niste analize.

| CristiDinBucuresti a răspuns:

Cadere de calciu, sau scaderea glicemiei, ce vârsta ai? esti fată sau băiat? Mergi sa i ti faci analizele de sange, plus o glicemie ca sa vezi daca nu cumva suferi de diabet. Mergi mine dimineata la medicul tau de familie el i ti va recolta sange la analiză, nu minca inainte de analize.

| Kaℓi a răspuns:

Te-ai ridicat prea brusc si ti-a scazut tensiunea arteriala. Se numeste hipotensiune ortostatica si din cauza ei, creierul este insuficient oxigenat. Daca s-a intamplat o singura data sau foarte rar, si tine doar cateva secunde, nu e de speriat, se intampla aproape tuturor.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Explicatia e ca ar trebui sa consulti un medic.
Te-ai gandit ca poate ai vreo carenta de vitamine sau minerale, sau poate te-ai suprasolicitat(organismul-munca...), statul excesiv in fata Pc-ului, Tv-ului de asemenea nu ajuta...(ochii in primul rand si organismul in general, starea de bine).

Deci sfatul meu este:CONSULTA UN MEDIC!(de ex. med.de familie si/sau fa-ti un set de analize)

Multa sanatate!