| 113343ooa a întrebat:

Buna! Acum o saptamana am avut dureri persistente sub buric, la ovare si in capul pieptului arsuri.Acum simt un disconfort si burta umflata însă dureri nu prea mai am, cand apăs in partea stanga ai dreapta a buricului simt ceva mai lung si tare.Alte simptome nu am.
Imi puteti spune ce ar putea fi? Nu am cum sa merg la medic saptamana asta, multumesc.

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| Violleta2022 a răspuns:

Indigestie si gaze de la mancare sau bautura.
Se rezolva daca bei ceai de menta sau sunataore, cat mai cald iar pentru urmatioarele 7 zile mananci mai dietetic: supe de zarzavat, carne fiarta de pui cu orez, sau vegetale (morocv, telina, pastranrac, ardei gras, fasole verde)

NU se bea nici un fel de suc, nu se mananca prajeli, grasimi, tocaturi, carnati, salamuri si nici legume care dau gaze ca: varza, cartofii, mazarea si fasolea boabe.
Sanatate multa!

1 răspuns:
| Freya1 a răspuns:

Pai ar trebui sa mergi la medic indiferent de cum poti sau nu poți, ca nu prea e ok.In primul rand pentru sănătatea ta, și în al doi-le rand pentru ca nu prea
avem noi de unde sa știm.

Arsurile din capul pieptului sunt în general de la acid.Se prea poate sa fie problema ta de la acid și sa radieze durerea.
Doar ca balonarea e și de la constipație, asociata cu durerea joasa de burta.Dar mai poate fi și de la menstruație.E greu de spus.

Pana ajungi la medic încearcă un no spa, si aplicația ada. Poti sa scrii acolo ce probleme ai și sa vezi rezultatul.Dar indicat e un medic totuși, măcar ala de familie.