| necunoscutaaa a întrebat:

Buna
Am 1, 68
Si 50-52 kg
Nu sunt grasa. cel putin asa imi zice toata lumea dar problema mea e ca am o burta destul de mare si am colacei.
Am slabit la burta odata in 2 saptamana dar acum am pus la loc dar si mai mult.
Daca fac in fiecare zi abdomene de genul 8 minute in fiecae zii pentru un abdomen perfect + ca nu mananc paine, dulciuri si nu beau bauturi acidulate.
Si incerc sa nu mananc dupa 18.
Cam in cat timp pot sa scap de burta?
Multumesc!

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
5 răspunsuri:
Legiuitoarea
| Legiuitoarea a răspuns:

Bună.
Trebuie să faci multe abdomene, începi de la 10 și crești în fiecare zi cu 5 până ajungi la 100.
Mare grijă la consumul de grăsimi.
Pa, pa.

| zhady a răspuns:

1. Abdomenele nu te ajuta sa dai burta jos. Abdomenul se lucreaza 1 data pe saptamana 3-4 serii a cate 10-20 rep maxim. Cand faci abdomene, tu distrugi acei muschi, asa ca trebuie sa lasi 5-6 zile libere de pauza ca sa re refaca. Un abdomen frumos se obtine in bucatarie de cateva ori pe zi.
2. Nu este indicat sa nu mai mananci nimica dupa ora 18:00 deoarece privezi corpul de nutrienti esentiali pentru buna functionare a lui. Iara, corpul tau va crede ca ai ramas fara mancare, el nu are de unde sa stie ca tu vrei sa slabesti, asa ca el isi va lua o masura de siguranta incetinind metabolismul tau, iar la primul junk food care l-ai bagat in tine se va duce direct catre rezervele cu grasime ca sa fie sigur ca este pregatit pentru aceasta infometare.

| zhady a răspuns:

Macar 20-30% din totalul de calorii trebuie sa provina din grasimi pentru o buna functionare a sistemului hormonal, eu personal mananac 40% grasimi, 30% carbohidrati 30% proteine. Am avut perioada cand mancam si 70 % grasimi, carbohidrati 0% si restul proteine si sa vezi cum se umflau venele pe abdomen laughing

Grasimile trebuie sa provina din peste, oua, branzeturi, iaurturi, seminte, slanina, unt (de in, dovleac, susan, mac, etc) nuci, migdale, alune etc.
In schimb evita grasimile hidrogenate din margarina, uleiuri de floarea soarelui, etc. Prajelile sunt bune daca folosesti grasimi adecvate si pastrezi o temperatura scazuta. Grasimile se digera lent, dau o satietate mare, nu cresc insulina, glicemia si promoveaza arderea grasimilor, deci cand mai recomandati la cineva sa evite grasimile, ganditiva de doua ori inainte la asta.

| buybooks a răspuns:

Sorry sa-ti spun, dar burtica=grasime. Degeaba faci abdomene, nu ajuta decat la la intarirea muschilor. Trebuie sa faci exercitii de intensitate medie spre mica insa de durata lunga (o ora). Mai incet cu painea, duciurile.
Daca esti slaba in rest si ai probleme doar cu burta, te sfatuiesc sa merci la un medic, poate fi o problema hormonala.
Uite si o carte care sigur te-ar ajuta: http://www.buybooks.ro/dieta-montignac-pentru-femei.html

| seryf50 a răspuns:

Nu trebu sa slabiesti tot odata trebu sa incepi incetu daca slabiesti cum ai spus tu apoi rau trebu sa azvirli kilograme incet. pe saptamana cite 1kg capoi poate sa fie raula organizm