| anonim_4396 a întrebat:

Am 11 ani si ma tem sa nu am astm. m-am uitat si pe net la simtome si le am toate simptomele acelea...simt ca nu mai am aer, suieraturi, tusesc(dar nu sunt bolnava nu ma doare deloc gatul, nu am febra)si cand simt ca nu mai am aer parca simt ceva in stomac ca ma tine! As putea sa am astm? La ce doctor sa merg? Si cu ce se poate trata asta?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
4 răspunsuri:
| Zenithf a răspuns:

Pai trebuie sa mergi la clinica de pneumoftiziologie, acolo iti face un test de spirometrie si poate alte teste. Dar este posibil sa fi sensibila sau alergica la praf sau polen si asta sa cauzeze aceste simptome.
Pentru inceput mergi la medicul de familie si iti va da el trimitere unde trebuie sa te duci mai departe.

| ピンク a răspuns:

Si eu am 11 ani. La fel mi se intampla si mie. Parca simt ca am un ghem in gat, dar nu ma doare. Simt mereu ca ma inec. Desi nici eu nu sunt foarte sigura de ce se intampla... Cel mai bine ar fi sa iti vizitezi medicul de familie, dupa care, daca va considera ca ai aceasta problema, te va trimite la un pmneumolog sa faci niste teste. Dar totusi, chiar daca medicul iti spune ca nu ai nimic, desi simti in continuare ce simti acum, ar fi bine sa mergi cat mai urgent la un pmneumolog. Despre tratare... nu sunt specialist happy dar am un prieten care a ajut astm. Este un tratament prin care trage aer dintr-un fel de tub dupa care trebuie sa isi tina respiratia cu aerul ala timp de trei sec dupa care sa expire. Nu stiu cat este de eficient, dar cum am zis, este mai bine sa consulti un specialist. Sper ca ti-am fost de ajutor!

| JustOurSmile a răspuns:

Eu cred ca mai bine ai vorbi ca parinti tai, poate ei stiu ce e de facut mult mai bine decat noi.

| angelo200 a răspuns:

Du-te la medic este cel mai bine
Din cate stiu eu asm-ul nu se poate vindeca