| IoanaDeea24 a întrebat:

De ce, când plec într-o țară străină, nu fac treaba mare?

Am fost plecată în Italia o săptămână și numa o dată am făcut treaba mare, dar și acela era tare. Eu nu mi-am schimbat dieta aproape deloc. Adică am mâncat fructe dimineața, la amiază am mâncat o supă sau o salată, iar de cină o pizza sau paste. Am băut apă în fiecare zi (între 1, 5 și 2 litrii pe zi).

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
5 răspunsuri:
| CristiDinBucuresti a răspuns:

Draga Ioana ce subiect interesant pe ordinea de zi, este perfect normal ca fiind intr o tara straina sa iti schimbi obiceiurile, in primul rind sigur ai fost constipata de ai avut scaun tare, in al doilea rind nu esti obisnuita cu mincarea lor cu apa lor cu clima lor si esti intr-un loc strain, si aici in România daca mergi la mare sau la munte si nu esti acasa pe wc ul tau automat te constipi involuntar deoarece este la nivel mental corpul sufera transformari, cand ajungi acasa in baia ta pe wc ul tau o sa ai scaun zilnic sau de 2, 3 ori pe zi ca organismul si mintea revine la normal cum a fost obisnuita ani de zile, ce varsta ai? Mai poti lua in bagaj cand pleci din țara in strainatate dulcolax sa ai la tine o cutie, si la nevoie de exemplu seara inainte de culcare iei o pastila sau maxim două si bei multa apa si de dimineata cand te trezesti primul drum este pe wc si faci treaba mare fara griji.

| dullcat a răspuns:

Buna.Am patit acelasi lucru de la prea multa pizza.Nu am stat 7 zile but still... laughing Te sfatuiesc sa consumi kefir cu seminte de in (trebuie lasate la inmuiat macar jumate de ora sau o ora), te va ajuta foarte mult la digestie.La fel si fulgii de ovaz la micul dejun.In rest, mai poti mari cantitatea de fructe intregi (preferabil nu suc de fructe, ca asa bei direct zahar), acestea avand fibre care iarasi ajuta enorm.

| gabicoo a răspuns:

Un compot de prune și se rezolvă problema.

| wildthing a răspuns:

E o reactie la stress si disconfort. Unii se constipa, altii dimpotriva, se deranjeaza.

| LisaJulie a răspuns:

Mananci multă pizza, paste si lasagna!