| Grils27 a întrebat:

Am 12 ani și am niste mâncărimi în zona genitala. Cei care au chef de glume să nu îmi răspundă.
La început, nu am știut, si m-am scărpinat. M-am dus la toaleta si când mi-am făcut "treburile" (mai exact pipi) a început să mă usture foarte tare. Am observat că am pe pantalon si pe protect slip urme albe. Au un miros urat, adică ca si "treburile". Ce sunt? Si ce înseamnă mâncărimile? Ce trebuie sa fac?
Va rog ajutati-ma!

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| Marquise a răspuns:

Probabil este vorba de o candidoza (infectia cu Candida albicans, o ciuperca). E destul de frecventa, chiar si la fetele de 12 ani. Poate aparea in urma consumului de antibiotice, care deregleaza flora vaginala (adica antibioticele au omorat bacteriile benefice de la nivelul vaginului, facand astfel loc patogenilor).
Vorbeste cu mama ta (sau cu cineva apropiat din familie) si spune-i despre ce este vorba (mai exact spune-i despre mancarime si discomfortul pe care il ai la urinat). Isi va da cu siguranta seama despre ce este vorba (majoritatea femeilor trec prin asa ceva macar o data) si veti merge impreuna la medicul de familie, care iti va recomanda o crema pe care sa o aplici local (sau orice fel de antifungic). Daca senzatia de mancarime e foarte suparatoare, spalarea locala cu apa in care ai dizolvat putin bicarbonat de sodiu s-ar putea sa ajute (restabileste pH-ul), insa numai dupa ce vei trece pe la medicul de familie (medicul tau de familie s-ar putea sa creada de cuviinta sa de indrume catre un ginecolog, desi ma indoiesc ca va fi cazul; e vorba de o problema simpla, cu tratament simplu).

3 răspunsuri:
Salontanul
| Salontanul a răspuns:

Mergi urgent la medic. Numai un inconstient iti poate da sfaturi pe net. Trebuie vazut si facut analize.

| Violleta2022 a răspuns:

Probabil candidoza! Mergi al medicul ginecolog sa te vada si sa-ti dea tratament!

| 시모나 a răspuns:

Posibil să suferi de candidoză. Ești infectată, dar nu te panica. Totul se rezolvă dacă vizitezi medicul. Noi nu îți putem recomanda medicamente fără să te consultăm.