| Antoniska25 a întrebat:

am 12 ani si am 1.60 (inaltime) Si nu mai vreau sa cresc crying Mama mea are 1.62 si tata 1.70.
Ce sa fac sa nu mai cresc?
E adevarat ca de cand iti vine ciclul nu o sa mai cresti asa de mult?
Cum sa fac sa fiu la ciclu mai repede?
Va roog ajutati-ma!
Funda mare!

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| TraficDeMentosane a răspuns:

Nu ai cum sa faci sa i-ti vina ciclul mai repede, si nu, nu este adevarat oricum! Mai cresti si dupa aia oh go on. Dar totusi, de ce nu ai vrea sa mai cresti? laughing este o prostie oh go on fiecare o sa creasca exact cat trebuie, nu te ingrijora happy. Sunt unele fete care au pana si 1.80[ rolling eyes ] si sunt foarte fericite si implinite asa. Eu de ex. am 1.70 big grin sunt foarte multumita, nu mai cresc evident oh go on nici nu as mai vrea ce`i drept...[stiu ca nu mai cresc deoarece am ajuns la o anumita varsta happy ]
Succes, si nu te mai ingrijora happy!

| Antoniska25 explică (pentru TraficDeMentosane):

Multumesc pentru. raspuns...dar am auzit ca daca faci sport adica ceva la care trebuie sa sari sau sa alergi mult iti vine ciclul mai repede. Nu stiu cat este de adevarat dar mno... Si eu chiar nu pot sa nu imi fac griji ca eu nu vreau sa cresc mai mult de 1.63 crying

18 răspunsuri:
Brigaela
| Brigaela a răspuns:

Esti foarte scunda si peste cativa ani vei fi extrem de complexata de asta. E pacat sa ramai atat de mica, nu stiu de ce ti-ai dori asta, dar nu e nici sanatos pentru tine si te va complexa foarte rau estetic, mai ales ca in ziua de azi toata lumea este inalta. Nu este adevarat ca menstruatia opreste sau incetineste cresterea in inaltime si nu poti face nimic ca sa ai menstruatii mai repede. Ar trebui sa mergi la un psiholog, ai o problema de reprezentare personala care iti poate crea probleme in viitor.

| Antoniska25 explică (pentru Brigaela):

Eu cred ca sunt prea inalta pentru 12 ani crying. Si nu as vrea sa cresc mai inalta ca si mama mea 1.62 dar sunt sigura ca o voi depari si nu vreau asa crying. Mie imi place sa merg cu tocuri si nu o sa pot cand o sa cresc pentru. ca voi fi foarte inalta mai ales cu tocuri crying

Răspuns utilizator avertizat
| Brigaela a răspuns (pentru terry3):

Eu la varsta ai avea 1, 68, iar azi am doar 1, 73, deci nu sunt deloc inalta.

| Brigaela a răspuns (pentru Antoniska25):

Am citit acum chestia cu tocurile. Trebuie sa stii ca exista niste norme de imbracare si eleganta si normele astea spun ca tocurile trebuie adaptate inaltimii femeii. Adica o femeie scunda poarta tocuri scunde, o femeie inalta poate purta tocuri mai inalte, fiindca o femeie scunda cu tocuri inalte arata ca pe catalige si nu se respecta proportia dintre lungimea piciorului si tocuri. La 1, 60 nu poti purta mai mult de 5 cm e toc fara sa arati ca un bufon de la circ, deci daca vrei sa porti 10 cm de toc trebuie obligatoriu sa ai macar inaltimea mea. Nu mai stiu cifrele exacte, dar am verificat in tineretea mea, iar la170 cm normele elegantei iti permit un toc de maxim 8 cm.

Răspuns utilizator avertizat
| Brigaela a răspuns (pentru tputputpu123):

Eu am 173 cm si port in general tocuri de 8 sau 10. Numai toapele poarta tocuri de 20 de cm, o doamna nu ar face asa ceva.
Daca citesti intrebarea si raspunsul mei, vei intelege ce am vrut sa zic: persoana care intreaba se plange ca este extrem de inalta si ca vrea sa-si opreasca cresterea. Eu cred ca are o problema de raportare la propria persoana si atunci i-am spus ca dimpotriva, din exterior va fi vazuta ca fiind foarte scunda si va fi complexata de asta. Normal ca nu e vorba de a fi discriminata, am vrut doar sa vada exact unde se situeaza in realitate.

| alexalexandrusincerul a răspuns (pentru tputputpu123):

Invata sa scrii corect mai intai, pentru ca nu ai dreptate, nu a spus nimeni ca trebuie sa aiba 1.80, dar trebuie sa fie mai inalta pe viitor, nu acum, pentru ca acum este destul de inalta pentru varsta ei.

Răspuns utilizator avertizat
| alexalexandrusincerul a răspuns (pentru tputputpu123):

Nu am spus eu asta,m-am referit la faptul ca,acum este normala din punct de vedere al inaltimii, si trebuie sa fie asa si pe viitor, pentru ca exista o inaltime pentru fete, pana la o anumita varsta, apoi nu vor mai creste.

| leeya a răspuns:

Esti chiar scunda la 12 ani. Eu am 11 ani si am 1, 62. Eu cred ca trebuie sa cresti. N-ai avea iciun motiv sa nu mai cresti. Nu e adevarat ca nu mai cresti dupa ce-ti vine ciclul. Nu poti regla ciclul

Răspuns utilizator avertizat
| PurpleAddict a răspuns:

Reglarea menstruatiei nu este posibila, din pacate pentru tine sad Iar eu nu am auzit despre acel mit cum ca, o data cu venirea ciclului menstrual o sa-ti incetineasca cresterea in inaltime.
Cat despre "ce sa fac sa nu mai cresc?"... ma tem ca nu prea ai ce laughing. avand 12 ani, esti inca in crestere. nu trebuie sa te ingrijorezi. iar pana la 14 ani o sa tot cresti happy chiar nu este un motiv de ingrijorare!

| Gym a răspuns:

Cat de... sa fii la 1.60 sa iti doresti sa nu mai cresti? stai calma ca mai mult de 1.65 nu te faci ca nu ai de unde... ca ai tai sunt mici de statura dar o fata adevarata trebuie sa aiba minim 1.70 inaltime!

| Gym a răspuns:

O fata la 12 ani sa vorbeasca de ciclu si de tocuri? unde a ajuns lumea asta... la 12 ani nu stiam de cat joaca joaca joaca. si nu vb 1 care are 40 de ani sa nu inteleaga generatia si eu sunt (copil)... sunt nascut in 95 dar totusi ai 12 ani.

| AnnaaaPopa555 a răspuns:

Hei! Eu zic sa nu gandesti asa! In primul rand, parintii tai nu sunt foarte inalti, deci nici tu nu vei fi.Nu vei creste mai inalta decat tatal tau, fi sigura de asta.Din punctul meu de vedere, intre 1.65 si 1.70 este o inaltime foarte buna pentru. o fata (nici inalta dar nici scunda). Momentan, ai o inaltime normala pentru. varsta ta si poate ca pana la 14 ani nu te-ar deranja daca nu ai mai creste.Dar la 16, 17 ani, o fata care nu are mai mult de 1.63 este scunda.Crede-ma ca, la acum 2-3 ani (cand aveam in jur de 1.55) si eu spuneam ca nu mai vreau sa cresc, dar acum mi se pare foarte naspa ca o fata de 15, 16 ani sa nu aiba mai mult de 1.60.Eu am 14 ani si 1.67 si sunt foarte multumita big grin!

| LoreOlivia a răspuns:

Răspund in 2021 lol laughing eu am 11 si 1.60. Mie mi-a venit la 10 jumate si aveam cam 1.57. Mama are 1.63 si tata 1.86. Când am citit ca părinții tai sunt așa scunzi aproape ca eram geloasă crying