| Andreeamaria779 a întrebat:

Buna❤️.Am 12 ani si in octombrie implinesc 13, ma cheama Andreea.De foarte mult timp am scurgeri vaginale de un lichid incolor si cateodata putin albicios. Uneori ma doare spatele si burta dar azi de azi de dimineata m-a durut burta si spatele aproape incontinuu.Nici menstruatie nu am.Imi puteti spune ce am? Dau funda

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| Violleta2022 a răspuns:

Scurgerile vaginale sunt normale, aparand inainte cu 1 an de menstruatie, la fiecare fetita si continaund lunar la toate fetele si femele, pana la menopauza (dupa 50 de ani).
Asdar, aceste scurgeri sunt perfect normale si sanataose.
Menstruatia este posibils a vina curand.
Durerile de burta pot prevestii aparitia menstruatiei la unele fete, dar nu sunt obligatorii.
Durerile de spate au alte cauze, nu cele menstruale.
Te sfatuiesc sa vorbesti cu mama ta, ar cam fii vremea sa te arpii de ea si sa discutati problemele feminime, despre igiena locala, dusul zilnic, schimbatul chilotului, masurile de protectie in timpul menstruatiei samd.