| fsfsgg a întrebat:

Buna,am 13 ani si acum 2 luni mi-a venit prima menstruatie, iar de atunci nu imi mai vine ciclul. De ce nu-mi mai vine? Ar trebuii sa ma ingrijorez? Va rog, ajutati-ma!

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
bursuc001
| bursuc001 a răspuns:

Bună!

NU ai motive de îngrijorare happy

În general, primele 5 menstruaţii întârzie ( uneori chiar şi 3-6 luni, depinde de vârstă ) - dar, cu timpul, cam în decurs de 1-2 ani, se va "regla" cât de cât şi vei avea menstră aproape lunar.

Spre exemplu a 2-a menstruaţie poate întârzia cam 4-6 luni, apoi a 3-a poate veni cam după 3-4 luni, a 4-a cam după 2-3 luni, etc.

Se poate să fie aceeaşi situaţie şi în cazul tău.

NU ai de ce să te îngrijorezi, aceste dereglări hormonale sunt foarte FRECVENTE în primul an de ciclu menstrual.

Toate cele bune.

| fsfsgg explică (pentru bursuc001):

Mersi!

| bursuc001 a răspuns (pentru fsfsgg):

Cu plăcere happy

O seară frumoasă.

4 răspunsuri:
| Mihailescuioana29 a răspuns:

Nu ai niciun motiv de ingrijorare, deoarece asa este la inceput, pana se reguleaza cat de cat. Oricum ciclul iti vine regulat abia dupa vreun an, doi, depinde.

| iona98 a răspuns:

Nu trebuie sa te ingrijorezi.
Asa se intampla mereu la inceput.
Mie nu mi-a venit 3 luni cand aveam varsta ta, asa ca stai linistita happy