| Valentina_Clara_1998 a întrebat:

Buna,
Am 13 ani si vreau sa ma îngraș. Eu așa sunt de fel slaba pentru ca mănânc si puțin si pentru ca așa este si tata. Vreo metoda ceva, dar fara mâncăruri nesănătoase si multe dulciuri?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| Huzum_Cristi_1997 a răspuns:

Sa te ingrasi pur si simplu nu este greu deloc. Este suficient sa mananci produse de fast food, produse de patiserie si alte alimente bogate in grasimi saturate si zahar. Daca la acestea adaugi lipsa miscarii, cu siguranta te ingrasi. Insa nu aceasta este solutia, deoarece toate aceste obiceiuri duc la o ingrasare nesanatoasa.

Pe tine te intereseaza sa te ingrasi prin marirea masei musculare, iar acest rezultat nu se poate obtine decat daca dormi suficient in fiecare seara, maresti numarul caloriilor sanatoase si faci exercitii fizice.

Mareste aportul caloric zilnic

Pentru a te ingrasa, trebuie sa maresti aportul caloric prin consumul unor alimente care, pe langa calorii, iti furnizeaza si cantitati importante de substante nutritive, in special proteine si carbohidrati complecsi. Ia 3 mese principale generoase si 2-3 gustari, pentru a putea suplimenta aportul de calorii.Mic dejun - un bol mare de cereale integrale si lapte integral, un pahar de suc de fructe, 1 banana mare.

Pranz - cartofi, orez brun sau fasole sau paine din faina integrala cu tofu, fructe oleaginoase (migdale, nuci, alune), iar la desert un mar cu unt de arahide.

Cina - piure de cartofi cu margarina, fasole verde si broccoli la aburi, sos de branza.

Gustari - o mana de fructe oleaginoase, un shake proteic sau un smoothie.

Acest meniu este orientativ, tu poti adauga si o portie de carne slaba la masa de pranz sau oua la micul dejun pentru a te ingrasa sanatos.

Fa exercitii pentru definirea masei musculare

Exercitiile fizice pentru marirea masei musculare sunt cu adevarat utile atunci cand vrei sa te ingrasi sanatos. Exercitiile cu greutati, genuflexiunile, inotul si gimnastica sunt doar cateva exemple de sporturi care favorizeaza marirea si definirea masei musculare.

Bea multa apa

Apa nu te ingrasa in mod direct, dar influenteaza ingrasarea, deoarece favorizeaza absorbtia substantelor nutritive in organism si, deci, contribuie pozitiv la hranirea muschilor.

Pe langa un consum optim de apa, este indicat sa consumi si alte bauturi sanatoase, care contin calorii bune. Este vorba despre lapte, sucuri proaspete de fructe, shakeuri proteice si smoothie-uri. funda?

3 răspunsuri:
| minrest a răspuns:

In general, mancare de calitate, adica proteine superioare. Un ou la doua zile, carne la gratar, peste oceanic. Si iti recomand polen, se cumpara de la apicultori, are si alte beneficii. Sarut mana.

| biwltyad a răspuns:

Pe langa ce a zis minrest, ai mai putea sa faci sport, pentru "a pune pe tine" masa musculara si sa te ingrasi frumos happy

| ediGGAR a răspuns:

Statul la calculator si mancarea "nesanatoasa" sunt o alternativa ieftina. Sau du-te la inot. Dupa ce obosesti, cand iesi din apa, numai putin nu o sa mananci.