| SaraIsVeryBeautiful a întrebat:

Buna!
Am 14 ani de curand si sambata, 21.05. 2016, mi-a venit prima menstruatie. Aceasta e a 6-a zi de menstruatie, insa am o nelamurire. Primele 3 zile totul a fost normal, in schimb de atunci imi vine o zi da si una nu. Adica: noaptea nu am nimic si nici cateva ore inainte de culcare si cateva ore dupa trezire.Cand cred ca s-a terminat, observ la scoala sau la amiaza ca mi-a venit iar, dar dupa ce imi pun un absorbant, de cele mai multe ori, ramane complet gol chiar si dupa 2 ore.
Eu in ultima vreme am mancat foarte nesanatos [de cand a fost ziua mea(3.05.)], iar din prima zi de menstruatie am facut mult sport.
Voiam sa stiu daca voua vi se pare normal ce se intampla sau ar trebui sa merg la doctor (ginecolog)?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
Brigaela
| Brigaela a răspuns:

Este normal ce se intampla. In general sangerarea este aproape absenta noaptea. In general sangerarea este mai redusa in ultimele zile. In general primele menstruatii sunt mai ciudate. Sportul in timpul menstruatiei este foarte bun, daca vei continua sa faci sport zilnic, chiar si in timpul menstruatiei, vei avea menstruatii mai scurte si mai reduse cantitativ si mai putine simptome neplacute de insotire

6 răspunsuri:
| aXy99 a răspuns:

De ce nu vorbesti cu mama ta astfel de probleme?

| SaraIsVeryBeautiful explică:

Am uitat sa precizez ca, incepand cu prima zi de menstruatie, am o durere mare de cap, dar aceasta e posibil sa fi aparut si din cauza caldurii, deoarece mereu cand e cald afara, ma doare capul.

| SaraIsVeryBeautiful explică:

Si cand observ ca apare, imi pun un absorbant, dar chiar si dupa 2 ore ramane complet gol, de cele mai multe ori.

| BLADE22 a răspuns:

Asa este pana se reglează menstrustia

| SaraIsVeryBeautiful explică (pentru BLADE22):

Deci nu ar trebui sa ma ingrijorez?

| BLADE22 a răspuns:

Asa este cand ai menstruatie.ori te doare capul, ori burta ori ai greturi