| anonim_4396 a întrebat:

am 15 ani(sunt fata)si timp de 2 ani am fumat din pura prostie, timp in care nu am mai crescut deloc ramanad la inaltime de 1, 65 si banuiesc ca fumatul a fost cauza din moment de sora mea de 13 ani are 1, 76.M.am lasat de fumat, mananc sanatos si vreau sa ma apuc de sport, mai am sanse sa cresc si cam cat?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
7 răspunsuri:
Brigaela
| Brigaela a răspuns:

Mai ai sanse sa cresti. Daca sora ta are 1, 76, poate reusesti si tu sa atingi 1, 70, dar facand mult sport, mancand numai sanatos si renuntand complet la fumat.

| tyana a răspuns:

Ai sanse sa mai cresti, depinde insa de ce sport te-ai apucat.Iti recomand mult baschet si inot.Baschetul inalta foarte mult si in general sporturile care presupun sarituri.Recent am vazut pe Discovery o emisiune in care tinerii, pentru a se inalta erau pusi sa isi fixeze pe perete puncte la inaltimi mari, pe care se straduiau sa le atinga cu mainile prin sarituri.Ma bucur ca ai decis sa te lasi de fumat.
Ai mare grija de tine, daca ai fumat timp de doi ani risti sa te apuci din nou intr-un moment mai prost.Gandeste-te la sanatate in primul rand!

Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Sigur ca mai ai sanse, cat o sa cresti nu se poate spune, depinde de mostenirea genetica. Fa sport, asa cum au spus si respondentii anteriori. Succes si numai bine!

| Vizitiul a răspuns:

Ai 15 ani, esti la o varsta frageda. Cresterea consta in dezvoltarea oaselor, care are loc pana in jurul varstei de 20 ani, la fete.
Fumatul nu influenteaza cu nimic dezvoltarea oaselor. Fumatul diminueaza pofta de mancare, care, in final duce la scaderea greutatii. Ti-as recomanda inotul, voleiul pentru a creste in altitudine.
Nu pot sa-ti spun cu exactitate cat ai sa mai cresti de acum inainte, cert e ca esti intr-o continua dezvoltare.
Daca mama sau tatal tau sunt ceva mai scunzi, iar tu semeni in partea lor nu o sa ai parte de o crestere considerabila in ceea ce priveste inaltimea.

| piktor a răspuns:

Du`te si fa o radiografie(sau ce so face) ca sa vezi daca ti s`au inchis cartilajele de crestere. daca nu ti s`au inchis mai cresti pana pe la 18-20 de ani

| SweetCherry a răspuns:

Nu prea stiu. Fa-ti niste analize mai intai si sportul pe care ti-l recomand ca sa cresti e baschetul happy.

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Cam cat o tigara. fumatul diminueaza totul.prin multitudinea substantelor continute multe cancerigene deci cu efecte nocive la nivel celular. vrei sa ai copii? sanatosi? lasa naibii tigara.ai plamani in piept, nu ai o soba si un horn in cap.sant care cred ca au asa ceva.si fumeaza. da eu sunt sigur ca tu ai plamani.si aia vor aer curat, nu duhneala de mahorca.