| facebook01 a întrebat:

Am 16 ani și am probleme cu menstruatia(intarziere 2-3 luni), nu am stat cu mâinile în sân, m-am dus la endocrinolog si ginecolog si in urma ecografiei si a analizelor am aflat că am doar câteva chisturi micuțe care nu sunt grave și astfel ginecoloaga mi-a zis ca nu vrea să mă deregleze hormonal cu medicamente si sa stau așa cu ciclul odată la 2 luni jumate atâta timp cât eu mă simt super bine.
Întrebarea mea e, pot pati ceva pe viitor dacă eu nu iau măsuri ca să mi vina menstruatia regulat și o las să vina odată la 3 luni sau și mai mult?
Eu mă simt bine, n-am nicio problemă dar mi-e frica ca pot sa fiu infertila pe viitor sau să am chisturi...

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
3 răspunsuri:
bursuc001
| bursuc001 a răspuns:

Bună!

Mda, total GREŞIT răspunsul dat de @Andreea_Grigore_1988_5D6e!

Din PĂCATE, trebuie să-ţi SCHIMBI ginecoloaga :(
Atitudinea şi abordarea respectivei sunt GREŞITE!

Tocmai am răspuns la o altă fată care este cam în aceeaşi situaţie cu tine - vezi detalii în răspunsurile pe care le-am dat la linkul :
http://www.tpu.ro/......l-chist_1/

În cazul tău, este vorba de ovare (micro)polichistice - adică ai S.O.P. ( sindromul ovarelor polichistice )!
Iar această afecţiune TREBUIE tratată cu AC!

Toate cele bune!

| bursuc001 a răspuns (pentru bursuc001):

De asemenea, n-ai precizat ce analize/investigaţii ţi s-au recomandat de către endocrinolog şi nici rezultatul lor ( respectiv concluzia trasă de medic )!

Tu zici : "Eu mă simt bine, n-am nicio problemă... "

Din PĂCATE, te înşeli sad
Chiar dacă ţi se pare că e ok ( mai ales "convenabil" ) să ai menstră la 2-3 luni ( sau chiar mai rar ), NU este normal şi problemele tale de sănătate se vor AGRAVA odată cu trecerea timpului!
Problemele de sănătate ( afecţiunile ) care pot apărea şi care TREBUIE PREVENITE prin tratament medicamentos le găseşti dacă accesezi link-urile pe care i le-am dat şi celeilalte fete...

În plus, DEJA ai unele probleme de sănătate care sunt rezultatul S.O.P. sad
Am observat din întrebările tale anterioare că ai probleme cu alimentaţia şi te-ai îngrăşat MULT...

NU mai aştepta şi începe tratamentul cât mai CURÂND!
Din păcate, S.O.P. nu poate fi vindecată şi NU trece de la sine sad
Tratamentul este unul simptomatic şi cu scop de prevenire a complicaţiilor pe termen lung!

Obligatoriu se face tratament cu AC + eventual, alte medicamente.

Multă sănătate!

| Andreea_Grigore_1988_5D6e a răspuns:

Daca ai fost la medic e foarte bine.A stiut de ce nu ti-a dat pastile sa-ti tratezi acele chisturi care de regula trec cu anticonceptionale.Perioada de pubertate inca nu s-a terminat si aceasta poate fi cauza dereglarilor, dar daca problema persista si dupa adolescenta atunci te poti trata.Dar parerea mea este ca va trece si nu vei avea probleme pe viitor, atata timp cat tu esti bine, lucru confirmat de medici nu ai de ce sa-ti faci griji.Numai bine.