| Corina45788 a întrebat:

Bună, am 17 ani și am o mâncărime în zona intima și înainte de mâncărime am avut fisuri foarte mari (nu am avut contact sexual când au apărut fisurile) (țin sa spun ca erau peste tot și sangerau) ma usturau grav, nu am fost la nici un medic sau ginecolog pentru ca îmi este frică, îmi puteți spune ce este în neregula? Va rog

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
5 răspunsuri:
| CristiDinBucuresti a răspuns:

Trebuie urgent sa mergi la medic, lasa frica si mergi la ginecolog, nu ai spus daca ti ai inceput viata sexuala si daca acele fisuri au apărut după ce ai facut sex sau inainte, vorbeste cu mama ta si mergi cu ea la medicul de familie sa-ti dea trimitere la ginecologie maine, numai amîna ca este grav.

| Violleta2022 a răspuns:

Urgent la ginecolog, fiindca este o boala cu transmitere sexuala care avanseaza in interior si-ti afecteaza organele reproducatoare, facand vindecarea foarte greu de controlat si sexul interzis pana la vindecarea totala.
Pacat, daca ti-ar fi fost la fel de frica sa faci sex neprotejat, acum erai sanatoasa.
De la sine, boala nu se va vindeca dar netratata imediat poate duce la complicatii, dureri, rani interne, care duc la spitalizare si tratamente de lunga durata.
Imi pare rau, dar nu glumesc, mergi urgent la medic, ca nu este bine ce ti se intampla.
https://smartmedic.ro/8-cele-mai-frecvente-boli-cu-transmitere-sexuala/

| sierra1 a răspuns:

"nu am fost la nici un medic sau ginecolog...îmi puteți spune ce este în neregula."

asta e in neregulă că nu mergi la medic. Curaj

| Ella66 a răspuns:

Mergi la ginecolog sau medic poate este o problema si asa o vei prevenii din timp

| Rock_Poyson_Punk_1990 a răspuns:

Nu e de gluma s-ar putea sa ai herpes vaginal din ce ai descris Doamne ferește ca nu doresc la nimeni am avut și eu o sperietura d’asta dar totul a fost bine. Du te la doctor urgent