| NUMEPUBLICDISPERAREE a întrebat:

Am 19 ani si de aproximativ 3 luni ma confrunt cu o problema de natura medicala. De cand am inceput facultatea, m-am mutat in camin, au inceput sa-mi apara pe fata niste puncte/pete rosii destul de mari, iar in jurul acestora altele mai micute, care intr-o zi devin cosuri, dispar si iar apar. Tin sa mentionez ca sunt foarte alergica la o gramada de substante (inclus praful, conditiile in care stau sunt horror). Am fost la mai multi doctori, toti mi-au recomandat creme si tratamente pentru acnee, iar mai apoi au constatat ca ceea ce am eu nu e acnee. Tin sa mentionez din nou ca pana acum, nu am mai avut niciodata asa ceva, tenul meu a fost mereu curat, fara nicio imperfectiune, foarte foarte rar imi mai aparea inainte de menstruatie cate un cos. M-am gandit ca ar putea sa fie o reactie de la cosmetice, dar nu le-am schimbat deloc, folosesc aceleasi ca si pana acum. Respect un ritual adevarat in ceea ce-mi priveste tenul, sunt obsedata sa fie curat. In sensul ca mereu am grija sa ma demachiez, si folosesc lotiuni si creme scumpe, de buna calitate. Va rog mult sa ma ajutati cu un sfat, ori sa-mi recomandati un dermatolog cu adevarat bun din Cluj sau Zalau. Pana acum am folosit Zynerit, Eryflui si Elocom (desi sunt inadecvate). Multumesc anticipat!

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| trixiiie a răspuns:

Inadecvat, spui tu că e, sau ți-a spus cineva din domeniu?
Renunță la cosmetice, oricât de scumpe ar fi ele. Pun pariu că ești frumoasă și fără :p. E posibil să fi făcut o alergie la ceva și de-aia să ai petele astea.
Încearcă să faci puțină curățenie. Dacă ai folosit aceleași cosmetice până acum nu e de la ele. Singurul lucru schimbat e mediul. Ori condițiile sunt groaznice, ori e stresul.

| NUMEPUBLICDISPERAREE explică (pentru trixiiie):

Da, mi-a spus matusa mea care este farmacista. Iar apoi, fac si eu diferenta intre o reactie alergica si acnee. Conditiile intr-adevar sunt groaznice, stres nu prea. In orice caz vreau sa revin la tenul meu, sa nu-mi fie frica cand ma trezesc sa ma uit in oglinda.

5 răspunsuri:
| ElenaSA a răspuns:

Poate ai mancat ceva la care esti alergica.Asa am patit si eu cand eram studenta si am mers la dermatolog si mi-a dat un unguent. Era undeva pe la Policlinica studenteasca.

| NUMEPUBLICDISPERAREE explică (pentru ElenaSA):

N-as prea crede, deoarece persista de 3 luni cam asa. Acum de cand am venit acasa, de cateva zile, parca s-au mai redus. dar oricum. Un dermatolog bun din Cluj nu stii sa-mi recomanzi? happy

| ElenaSA a răspuns (pentru NUMEPUBLICDISPERAREE):

Asa crdeam si eu, dar cu unguentul in cateva zile mi-e trecut. Nu stiu medici din Cluj.

| CezaraCorina a răspuns:

Am auzit ca lichidul seminal face bine la ten!