| Cosminaa3 a întrebat:

Buna, am 21 de ani si un ciclu menstrual destul de regulat (+/-2-3 zile).
Am avut ultima menstruatie pe data de 26 martie, iar acum intarzie sa apara cam de 11 zile. Tin sa mentionez ca am o viata sexuala destul de activa, asa ca nu stiu cand a fost ultimul contact sexual. Am facut un test de sarcina la 8 zile de intarziere si a iesit negativ. Astept sa treaca perioada asta cu pastele, 1 mai apoi merg la ginecoloc. Daca ar fi sa excludem o sarcina, care ar putea fi motivul? Dereglare hormonala, chisturi?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
8 răspunsuri:
| GabiDumitrescu a răspuns:

Destul de activa sau destul de inactiva? Ar trebui sa iti aduci aminte ULTIMA OARA, totusi. Sau tu faci sex dupa ce te faci muci si nu mai stii cand si ce ai facut? Pina la ginecolog, poate un test de sarcina te-ar lamuri...

| Cosminaa3 explică (pentru GabiDumitrescu):

Poate daca ai fi citit pana la capat, nu mai avea rost sa raspunzi fara rost

| GabiDumitrescu a răspuns (pentru Cosminaa3):

Testele de sarcina se fac la vreo 2 saptamini dupa ca sa stii o treaba...

| Cosminaa3 explică (pentru GabiDumitrescu):

Tocmai de aia am spus ca l-am facut dupa 8 zile. Daca ar fi fost vorba de o sarcina fatul avea deja 2 saptamani si erau aproximativ 4 saptamani de sarcina.

| GabiDumitrescu a răspuns (pentru Cosminaa3):

Ai facut testul la 8 zile de intirziere, dar nu stiai cand ai avut ultimul contact neprotejat. M-ai bagat complet in ceata. Puteai ramane insarcinata oricind de la data ciclului anterior...

| Cosminaa3 explică (pentru GabiDumitrescu):

Poti ramane insarcinata in perioda fertila. Cu cateva zile inainte de ovulatie, in perioda ovulatiei si cateva zile dupa

| GabiDumitrescu a răspuns (pentru Cosminaa3):

Teoretic, da. Practic, se intampla ca metoda calendarului sa fie sigura... pana nu mai e.winking

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Buna!
Cauzele pot fi mai multe.
Ca sa nu te ingrijoram inutill, cel mai bine ar fi sa astepti pana te duci la un consult.
Eu consum ceai de cretisoara atunci cand imi intarzie menstruatia. Dar atentie, ceaiul nu se consuma in timpul sarcinii!