| AncaMihaela97 a întrebat:

Bună! Am 23 de ani şi de mai bine de un an am nişte probleme cu respirația, în sensul că nu pot să inspir suficient aer, mai ales când casc. Asta se întâmplă încontinuu, în fiecare zi. Nu e o problemă care apare doar în anumite momente. Câteodată se întâmplă şi să simt un nod în gât. Nu mi-am făcut recent un control, însă cu ceva timp în urmă aveam dureri în piept atunci când respiram şi am fost la spital. În urma investigațiilor de atunci mi s-a spus că nu am probleme nici cu inima şi nici cu plămânii, durerile în piept erau cauzate de folosirea aerului condiționat. Este posibil ca simptomele pe care le am acum să aibă legătură cu anxietatea? În ultima perioadă am trăit nişte experiențe care m-au afectat foarte mult, mi-au influențat gândurile. Îmi este frică să merg la doctor pentru că mă gândesc că voi afla că sufăr de vreo boală, îmi este frică că se va întâmpla ceva rău, că voi pierde persoanele dragi, mi-am pierdut încrederea în mine etc.
Mulțumesc anticipat pentru răspunsuri!

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
4 răspunsuri:
| CristiDinBucuresti a răspuns:

Trebuie sa mergi la pneumologie daca nu ai fost, acolo ei i ti testeaza plămînii prin spirometrie, si daca ei constata ca problemele vin din alta zona te vaor trimite la gastroenterolog si poate la tomografie pulmonara sau toracală, pana nu mergi la medici nu putem stii noi.

| Violleta2022 a răspuns:

Da, anxietatea poate da atacuri de panica minore, sub forma problemelor cu respiratia.
Va trebuii sa lupti si sa scapi de anxietate, fiindca netratata boala evolueaza, iar crizele de panica se vor accentua.

| Vântulalb a răspuns:

La medic nu mergi doar ca sa afli ca ai ceva rau. La medic mergi sa te tratezi.
Un test covid ti-ai facut?
Inca stai cu aer conditionat?
Mai mergi o data la medic, poate acum se vede ce ai.

| AncaMihaela97 explică:

Am uitat să precizez că mi se întâmplă să casc de foarte multe ori pe zi, chiar şi atunci când nu sunt obosită. Şi nu ştiu dacă are legătură sau nu, dar am şi deviație de sept, pe care urmează să o rezolv vara asta.