| piisycutzza a întrebat:

Am aproape 12 ani si si de 1 an au inceput sa-mi creasca: sanii, de 4 ani parul pubian, 1 an parul axilar, 1 an acele secretii vaginale allbe, din cand in cand am crampe. (nu e cistita), voi ati avut aceste simptome inainte de prima menstruatie? Daca da, cam cu cat timp inainte?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| LaLaura a răspuns:

Buna.
Din pacate eu nu pot sa te ajut prea mult.
Eu nu am avut niciun simptom in afara de secretia aceea care cred ca o aveam de 2 ani.
Pur si simplu m-am trezit intr-o dimineata ca mi-a venit menstruatia.

1 răspuns:
| NatyAriana24 a răspuns:

Depinde de la persoana la persoana, si mie mi s-au intamplat acestea dar difera timpul. Ideea e ca sunt perfect normale si ca nu iti poti da seama cand o sa iti vina menstruatia in functie de ele. Menstruatia poate veni de la 10 pana la 14 ani! Dar oricum sa nu ti-o doresti!
Sper ca ti-am fost de ajutor!