| deliiia1234 a întrebat:

Buna,am auzit ca parasinus penta interactioneaza cu anticonceptionalele. Problema e ca am luat parasinus o zi,doua,iar eu folosesc AC. Lamuriti-ma, va rog.

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
4 răspunsuri:
| corbulalbrosu a răspuns:

Aceasta intrebare trebuie sa i-o adresezi medicului ginecolog care ti-a prescris AC-ul adecvat/recomandat. Deoarece alegerea AC a fost facuta in baza unui profil hormonal, a unei analize de sange (profil de coagulare) si a unui examen mamar, etc. medicul are fisa cu istoricul tau si doar el se poate pronunta. Intotdeauna medicul este cel care iti da toate eplicatiile necesare privind atat modul de folosire a AC-ului cat si eventualele posibile medicamente care pot interactiona cu hormonii din AC-ul recomandat si eventual sa-i afecteze eficienta. Multa sanatate.

| Verginic?Vac?Gras? a răspuns:

Ce legatura are aerul conditionat (AC) cu medicamentele?

| deliiia1234 explică:

Medicul nu mi-a prescris pe baza de analize, asta e Romania. Vreau doar sa stiu de medicamente, doctorul mi-a prescris Ac acum 3 ani, nici nu mai am tangente cu el

| deliiia1234 explică:

AC= anticonceptionale, nu aer conditionat