| anonim_4396 a întrebat:

dimineata mi-a venit menstruatia, medicul ginecolog mi-a recomandat anticonceptionalele artizia, am dureri de burta pot lua no-Spa? Dar mai nou ma i-a si raceala pot lua parasinus penta? Multumesc

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
Brigaela
| Brigaela a răspuns:

Da, poti lua si Nospa si parasinus. Citeste mai atent prospectul contarceptivelor si al fiecarui medicament pe care il iei. Regula zice ca proepectul contraceptivelor ar trebui sa il stii pe dinafara, iar prospectul oricarui medicament pe care il iei, chiar cel mai banal, trebuie citit de macar 5 ori inainte de administrare cu maxima atentie si cu dictionarul alaturi

| Tudorioana a răspuns (pentru Brigaela):

Va multumesc

| Tudorioana a răspuns (pentru Brigaela):

Eu fumez si am observat ca apare la " aveti grija" nu inteleg ce se poate intampla?

| Brigaela a răspuns (pentru Tudorioana):

Nu ar trebui sa iei anticonceptionale daca fumezi, iar daca ai nevoie de ele ca tratament este extrem de important sa renunti la fumat pe toata durata tratamentului (inclusiv la fumatul pasiv).
Singurul efect adevrs cu adevarat redutabil al pastilelor contraceptive este favorizarea trombozei. Practic toate persoanale care mor din cauza lor (nu sunt foarte multe, dar nici in numar neglijabil), mor de la tromboza. Cum fumatul creste de 10 ori riscul de tromboza, asocierea este periculoasa. Inseamna ca iti cresti mult riscul de a muri in timpul tratamentului, risc care inainte de tratament era extrem de mic, neglijabil si ca NU ar trebui sa iei contraceptive decat daca viata ta depinde de asta. Practic asocierea fumat + contraceptive transforma contraceptivele, din niste pastile larg tolerate, in unele cu risc semnificativ de complicatii mortale si fumatul, dintr-un viciu periculos, intr-o bomba cu ceas. Daca citesti in ziare sau pe net de femei care au murit de la anticonceptionale, sa stii ca fara gres ele au murit de la asocierea anticonceptionale + fumat sau, mai rar, anticonceptionale + pastile de slabit.
Nu inteleg de ce ginecologul ti-a prescris contraceptive in timp ce fumezi, nu se pune problema sa le iei doar pentru efectul contraceptiv (riscul e prea mare, se impune folosirea prezervativului), iar daca esti bolnava si ai nevoie de ele ca tratament, ar fi trebuit sa te trimita in paralel la psiholog pentru a te ajuta sa renunti la fumat.

| Tudorioana a răspuns (pentru Brigaela):

Mai am 5 tigari in pachet, am inceput tratamentul cu anticonceptionale pentru prima data dimineata asta, le pot fuma pe astea carre le mai am si dupa sa ma las?

| Brigaela a răspuns (pentru Tudorioana):

Nu, nu. Trebuia sa intrerupi fumatul cu macar 3 saptamani inainte. Nu se pune problema sa mai fumezi sau sa mai stai in fum de tigara dupa ce ai inceput tratamentul. Arunca pachetul

| Tudorioana a răspuns (pentru Brigaela):

Nu mai fumez, pot păți ceva daca le-am intrerupt acum?