| Bianca0331 a întrebat:

Buna! Am avut un avort spontan acum o luna de zile! Am avut contact sexual neprotejat la 2 saptamani de la avort! De cateva zile am cateva picături de sange de culoare maro, sa vina menstruatia? Sau sunt sanse sa fiu însărcinată iar? Am sanii mai greoi si mai sensibili, uneori simt mici dureri in zona pelviană dar foarte mici, nu am alte simptome cum ar fi dureri de spate sau crampe pe care le am de obicei la menstruatie.

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| Violleta2022 a răspuns:

Da, sunt sanse sa ramai gravida, fiindca dupa avort se recomanda sa nu ai sex cel putin 30-40 de zile, pana dupa urmatorul ciclu menstrual, ca organsimul tau sa se refaca complet, fiindca uterul este deschis, permitand o posibila infectie sau chiar sarcina, fiindca totul este dat peste cap si o alta ovulatie se poate produce.

3 răspunsuri:
| dullcat a răspuns:

Buna.Dupa avortul spontan ai fost la medic? El ce ti-a spus? De regula da, semnaleaza venirea menstruatiei sau sfarsitul, insa scurgerea maro poate avea mai multe cauze:

https://www.royalhospital.ro/ginecologie/scurgeri-maronii/

| Madaxo97 a răspuns:

Dacă si-a dat drumul înăuntrul vaginului, si daca ti-a venit prima menstruatie dupa avortul spontan, atunci ai șanse sa rămâi gravidă, desi foarte mici probabil.
Este greșit ce ati facut, medicii recomanda cel putin 6 săptămâni repaus de la activitatea sexuala, voi ați facut după doua săptămâni ceea ce poate creste riscul de infecție a uterului mai ales daca ati făcut neprotejat, ar fi trebuit sa așteptați.e mult prea devreme sa incepi viata sexuala la 2 săptămâni de la avort. Ai fost si chiuretată? Sau avortul spontan s-a produs de la sine si ai dat afară tot fără sa mai trebuiască sa intervină doctorul?

| Bianca0331 explică (pentru Madaxo97):

Doar placenta a rămas și am dat afara cu ajutorul unor pastile