| ancuticaa a întrebat:

am avut un contact sexual neprotejat pe data de 31 iulie.am luat pastila de a 2 a zi Prostinor.2 dupa aproximativ 48 de ore de la contactul sexual. Menstruatia sincer nu stiu cand trebuie sa-mi vina pentru ca ultima data mi-a intarziat doua saptamani, ma rog mi s-a terminat in perioada de 20-21 iulie. Este prima data cand iau astfel de pastile si sincer sunt foarte ingrijoarata. am cititit ca la multe persoane pastila nu si-a facut efect si au ramas insarcinate. Am nevoie de un sfat fetelor, va rog.Voi ati luat candva Prostinor? Si-a facut efectul? Cate sanse am sa raman? Multumesc

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
5 răspunsuri:
Brigaela
| Brigaela a răspuns:

Daca il iei conform prescrierii ginecologului, Postinor reduce cu 75% riscul de sarcina aferent zilei respective. Ginecologul va sti, in urma consulului ginecologic obligatoriu ce preparat sa aleaga (postinor este doar un contraceptiv de urgenta, mai exista inca doua, diferite) si ce schema de administrare ti se potriveste. Daca l-ai luat cumva dupa ureche (desi asta ar fi o mare prostie tinand cont cate riscuri si reactii adverse are), cel mai probabil n-a avut nici un efect, fiindca l-ai luat tarziu (la limita), fara sa respecti o schema potrivita perioadei menstruale in care te gaseai si nestiind daca este cel mai potrivit produs. Am intalnit femei care au ramas insarcinate dupa ce au luat Postino, marea lor majoritate fiind femei inconstiente care au luat aceasta pilula fara sa consulte medicul. Macar acum, in ultimul ceas, mergi la ginecologul tau care te va ajuta macar sa preintampini niste efecte adverse severe si te va ajuta in caz de sarcina.

| Onn3 a răspuns:

Stai calma si eu am luat acum vreo 2 luni cand s-a spart prezervativul.Dai daca ai luat corect pastila nu avea griji mai ales ca ai o menstruatie neregulata.Intr-o saptamana dupa ce ai luat pastila o sa iti vina o falsa menstruatie. Daca ai probleme dupa ce iti vine prima oara menstruatia revino la mine pe profil cu intrebari si sa iti zic ce sa faci daca ai probleme.Pup toate bune sa fie.

| ancuticaa explică (pentru Onn3):

Mersi mult :* si daca nu imi vine acea falsa menstruatie ar trebui sa mi fac probleme? Ideea e ca eu nu am avut nici un efect advers. M-am simtit perfect normal dupa ce am luat pastilele :-s

| Onn3 a răspuns (pentru ancuticaa):

Poi si eu m-am simtit perfect normal dar cand a fost sa imi vina menstruatia normala in fiecare zi avem spottinguri si nu imi venea menstruatia.

| deeeeea1 a răspuns:

Data viitoare ia escapelle si o sa fi mai sigura.Sunt sanse minime chiar nule sa ramai insarcinata daca ai luat pastila corect!