| xewgdnfn a întrebat:

am citit acest articol mai devreme. despre cancerul la gat.

:

Cancerul la gat apare din cauza factorilor de mediu, precum alcoolul, tigarilor, etc. Totusi, pentru ca atat pacientii, cat si doctorii rateaza uneori semnele unei astfel de boli, diagnosticarea nu apare decat atunci cand cancerul este intr-o stare mai avansata.
Identificarea cancerului la gat
Primele semne ale unui cancer la gat variaza considerabil, ceea ce face boala mai dificil de detectat si diagnosticat in stadiile sale incipiente. Cele mai comune simptome timpurii includ o tuse permanenta, un nod in gat, dificultate in inghitire, ureche sau durere de ceafa. Din pacate, multi oameni dau vina pe infectiile virale sau alergiile si refuza sa consulte medicul.
Prevenirea cancerului la gat implica evitarea fumatului, alcoolul si mersul periodic la medic.

deci, din cate am auzit, cancerul la gat este provocat in mare parte de tigari.
eu fumez. cam de cateva luni. mai exact, din aprilie.
nu fumez foarte des. 1-2-3 tigari pe saptamana. thinking
si de ieri, am inceput sa simt un nod in gat. de inghitit, inghit destul de bine. dar azi, a inceput sa ma doara si urechea.
tin sa mentionez ca nu tusesc, deloc.
eu credeam ca am tras curent si ca ma doare putin in gat. pana cand am citit acest articol.

credeti ca as putea avea cancer in gat?;-s.

[ multumesc frumos pentru raspunsuri. si fara jigniri sau altceva.;** ].

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
2 răspunsuri:
| s4a a răspuns:

Din articolul pe care l-ai citat, ar trebui sa-ti dai seama si singur ca simptomele nu sunt specifice. Cu alte cuvinte, foarte multe afectiuni produc aceleasi simptome.
Dupa parerea mea, suferi de o inflamatie a mucoasei faringelui, posibil de cauza bacteriana. Incearca cateva tablete de Septolete sau Hexoraletten si mergi la un cabinet ORL daca problema persista.
In ceea ce priveste fumatul, ar fi bine sa renunti la acest obicei inainte sa devina o dependenta (te asigur ca va deveni fara sa-ti dai seama).

| Anonima_2658 a răspuns:

Pai nu cred ca ai cancer mai - adica ar fi anormal straight face- fumatoru care fumeaza 2-3 pachete pe zi ar trebuie sa fie dezintegrat de mult din atmosfera

- mai sati putin si daca nu mergi la medic:*