| anonim_4396 a întrebat:

nu stiu cum sa o iau.Acum o luna am incercat din curiozitate sa fumez, am fumat cam 10 tigari, dupa mi-am dat seama ca nu e pentru mine si ca nu-mi place. Dupa ultima tigara, cam la 2 ore mi-a aparut o senzatie ca si cum as avea ceva blocat in gat, stari de anxietate si depresie.Senzatia a persistat cam 2 saptamani, dupa am scapat de ea cu niste medicamente. Apoi am avut in incident cu un dinte de furculita de plastic care mi-a ramas blocat in gat, dar a alunecat si m-a zgariat pe esofag sau laringe (nu mai stiu sigur cum a zis doamna doctor la spital).Fix in seara aia, am vazut ca un ganglion umflat deasupra marului lui Adam.Nu ma doare sau ceva, nu-mi creeaza un disconfort.De 3 saptamani e inflamat, dar nu asa tare cum era inainte, aproape ca nu se mai vede, dar se simte la palpare. Apoi la 2 saptamani distanta am racit, am facut temperatura si inca sunt racit, tusesc si-mi curge nasul.De vineri seara am inceput sa aud un vajait in ureche la inghitire, am fost la ORL si mi-a zis ca am tinitus, m-a intrebat daca sunt racit si mi-a zis ca da, sa continui tratamentul si sa folosesc spray nazal.Problema e ca mi-e cam frica sa nu am cancer la gat, ganglion inflamat, vajait in ureche, pierderea poftei de mancare si tusea care nu dispare nicicum, din ce am citit pe net, sunt simptome ale cancerului esofagian.Nu am gasit pe net daca un copil poate sa faca cancer de la fumat, am 16 ani, am incercat doar sa vad cum e.Pareri? !

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| aimullah123 a răspuns:

Nu se stie sigur cat trebuie sa fumezi pentru a face cancer deoarece depinde de multi alti factori insa, chiar daca fumatul este asociat cu mai multe tipuri de cancer cel mai probabil nu ai tu asa ceva. Intr-adevar fumatorii prezinta un risc de 3 ori mai mare de a face cancer esofagian insa tu nu te poti numi fumator daca ai fumat 10 tigari, sa fim seriosi.
Mai mult decat atat, cand esti tanar corpul se regenereaza, deci nu ai de ce sa iti faci griji. Stii cum e asta? Ca si cum cauza primara a universului a stiut ca omul in tinerete nu va acorda asa multa atentie sanatatii. Insa asta nu inseamna ca trebuie sa incepem acum sa devenim fumatori sau sa mancam toate prostiile din supermarketuri fara macar sa citim pe eticheta cand cumparam un produs si apoi sa credem ca totul va fi bine.
Problemele astea ale tale de sanatate au alta cauza sau au mai multe cauze. Oricum tu nu esti bolnav.
Insa, ar putea avea o explicatie daca ne gandim ca stresul blocheaza sistemul imunitar.
Stiu exact ce faci acum pentru ca am trecut si eu prin asta. Cum iti apare o durere cat de mica ar fi sau orice simptom te gandesti ca ar putea evidentia o problema grava de sanatate. Apoi tu intri pe net si scrii acolo "ganglion inflamat cauze". Gasesti un articol scris de un jurnalist sau un om normal (pentru ca medicii nu au timp sa scrie articole pe net ) si citesti acolo " cauze ganglion inflamat : Cancer, amigdalita etc. Pe lista aia gasesti si cauze mai putin grave dar le ignori deoarece tu chiar crezi ca esti bolnav. Adica e ca si cum cineva iti zice ca tusesti de la o raceala si tu zici "Nu, sigur am ceva, nu se poate sa am un simptom si sa fiu sanatos. Eu trebuie neaparat sa stiu ce am". Ei bine, dupa ce ai citit pe internet cele mai grave boli din lume te gandesti "Daca am cancer? Daca mor? Ce ma fac? " si apare frica, nelinistea si uite cum in loc sa scapi de anxietate, tu o hranesti.
Dar ai grija ca frica si ura sunt cele mai nocive sentimente. Fiecare gand are propria lui chimie si asta inseamna ca frica te imbolnaveste.
Dar daca tie chiar ti-e frica de cancer poti face un exercitiu de imaginatie care se recomanda sa fie facut de 2 ori pe zi (o ora dimineata si o ora seara). Trebuie sa te concentrezi pe ideea de sanatate si astfel vei fi sanatos. Pare absurd insa a fost dovedit ca te poti vindeca prin gandire.
Uite cum functioneaza. Concentrandu-te pe ideea de sanatate aduci asupra ta un camp de energie modulata in semnale puratoare de informatie (adica un camp in care este inmagazinata o informatie). Astfel vei crea noi retele neuronale iar cele vechi daca nu mai sunt folosite se desfac.
Decat sa cauti pe net informatii despre fiecare simptom (oricum gasesti informatii eronate) mai bine cauti pe net informatii despre autovindecare, sanatate etc.
A si inca ceva, incearca in loc de "nu mai sunt bolnav" sa folosesti "sunt sanatos". Scapa de cuvantul "bolnav" cand vorbesti despre tine.

| Sebastian1337 a răspuns (pentru aimullah123):

Jesus, m-am regasit in tot raspunsul tau, intre timp am aflat ca am anxietate. Exemplar raspuns! Nu te las fara funda!

| aimullah123 a răspuns (pentru Sebastian1337):

Multumesc pentru apreciere!

9 răspunsuri:
| Simpatic a răspuns:

Oricine poate sa faca cancer de la fumat nu doar un copil de 16 ani, dar tu nu ai cancer, tocmai ai zis in randurile de mai sus de anxietate, aceasta este sursa tuturor relelor iar anxietatea trece doar cu tratament de durata de la medicul psihiatru nicidecum nu trece dupa cateva saptamani cu plante medicinale.
Pe de alta parte ai sa observi daca stai asa ca in fiecare zi, saptamana, luna in mintea ta vor incolti alte si alte diagnostice pe care tu ti le vei pune, crezand ca ai nu stiu ce boala, in fond nu vei avea nimic dar teama nejustificata se va mentine atata timp cat nu va fi tratata.
Deci sfatul meu dupa ce termini cu raceala mergi la un psihiatru, iti va face mult bine, ai sa vezi ca brusc dispar si bolile inchipuite!

| antimulte a răspuns:

Cu 10 tigari... nu te califici ca fumator. Iar pentru cancer e cazul abia dupa ani buni de fumat intens. Stai linistit si vezi ce zice un medic ca sa scapi de griji.

| Wr3nch a răspuns:

Manut, trebuie sa fumezi ani buni ca sa faci cancer de la fumat. Nu faci cancer dupa 10 tigarilaughing

| Eireann a răspuns:

Nu faci cancer esofagian de la 10 tigari si nici nu incepe sa dea simptome in o luna de zile. Ai explicatii medicale pentru toate problemele pe care le ai, esti racit deci e normal sa tusesti.

| Trustmotorcy a răspuns:

Am încercat la fel ca tine, la o vârstă asemănătoare. Pentru că ai anxietate ai senzația asta, este efectul placebo.
La fel o simțeam și eu, te înțeleg.

Calmează-te, nu se întâmplă nimic de la 10 țigări. Mai multe se întâmplă din cauza gândurilor tale de stres, nu ai nimic.

| user7889942452 a răspuns:

Doar de la 10 nu ai cum, sunt oameni care au fumat ani de zile și nu au pățit nimic deci stai calm și nu te mai stresa

| Atoatestiutorul a răspuns:

Daca ai fumat doar alea 10 tigari cu siguranta nu ai cancer de la fumat! Stai linistit, mergi si mai fa analizele pe cere ti le recomanda medicul de familie! Iti garantez eu ca de la cateva tigari nu patesti nimic, poate o iritatie a cailor respiratorii, mai ales daca ai inceput asa dintr-o data cu 10... Sanatate sa ai!