| telluno a întrebat:

Buna,

Am de ceva vreme o problema si anume: Nu mereu, dar cateodata incep sa ma balbai cand vorbesc cu cineva, iar cateodata chiar ma blochez la anumite cuvinte, si nu mai pot sa rostesc anumite cuvinte.
Dar chestia asta nu mi se intampla mereu, chiar vorbesc fara sa ma balbai sau sa nu pot sa rostesc anumite cuvinte.
Dar cateodata chiar nu ma mai recunosc.
Aveti idee ce as putea face? exercitii ...sau unde sa apelez... dau funda celui*celei care ma poate ajuta.

Multumesc!

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| eXtreme21 a răspuns:

Trebuie sa te stapanesti, sa fi mereu linistit/-a si sa nu te grabesti in pronuntie.
Sper ca am putut sa te ajut.

4 răspunsuri:
Apache
| Apache a răspuns:

E normal sa te mai balbai...probabil ca sunt doar emotiile, sau incerci sa spui mai multe cuvinte deodata si te incurci!
. asta nu inseamna neaparat ca ai o problema de sanatate

| negru30 a răspuns:

Te gandesti la mai multe lucruri in acelasi timp de aceea nu poti sa duci fraza pana la capat - sau uiti ce ai vrut sa spui

| dullcat a răspuns:

Asa metoda ai gasit tu de a ajunge rapid la statusul de senior? laughing Las-o mai moale cu,, testarile''.

| DiandraMia a răspuns:

Telluno, te inteleg. Am aceeasi problema ca si tine si nu mai stiu ce sa fac. Cand ma aud cum vorbesc, nu ma mai recunosc. Efectiv (uneori) ma blochez atunci cand vorbesc. Am fost si la psihologi, dar in mare parte nu prea m-au ajutat. Tot ceea ce pot sa iti spun e ca e nevoie de mult calm in vorbire si de autocontrol. Suna simplu, dar e foarte greu. Iti doresc mult succes pe mai departe si sper ca acest defect sa nu ne influenteze viitorul in mod negativ!