| Beccaaa a întrebat:

Hei, TPU. Am o problema cu timiditatea. Cand vorbesc de obicei cu colegii de exemplu sunt ok, fac glume, nu ma balbai prea mult, dar atunci cand vorbesc cu o anumita persoana ma blochez, nu stiu despre ce sa vorbesc, incep sa vorbesc incet si ma balbai mult.
Rezolvari? Ce as putea face ca sa ma simt mai confortabil?

Răspuns Câştigător
| ThatsMe a răspuns:

Nu prea poți face multe. În timp și cu mult exercițiu te vei obișnui. Gândește-te că nu ești mai prejos decât ceilalți, că fiecare e special în felul lui, fiecare are calități și defecte. Nu te gândi la ce-o să spui, vorbește natural, încearcă să-ți păstrezi calmul și să vorbești cât mai simplu, "nu te băga la avioane". De asemena poți exersa acasă în oglindă, nu știu, uita-te la poziția ta când vorbești, la ce faci cu mâinile, la unde te uiți și toate astea. Poți să ții telefonul în mână, o să-ți de o anumită siguranță. Nu știu exact de ce dar îmi amintesc că am citit undeva și chiar funcționează laughing.

1 răspuns:
| TonyTZu a răspuns:

Ai incredere in tine incurajeaza-te in timp ce te blochezi zi in sinea ta "sunt o invingatoare sau pot hai ca pot" eu asa ma incurajez