| HereToHelp123 a întrebat:

Buna!
Am descoperit ca am scolioza la spate( nu grav,e abia inceput) si mi s-a recomandat gimnastica medicala.
Intrebarea mea este: de cate ori trebuie sa faci pe zi, cam cu ce durata de exercitii se incepe? Mersi.

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
2 răspunsuri:
mira
| mira a răspuns:

In cazul tau trebuie urmate cu seriozitate recomandarile doctorilor.Pe TPU nu gasesti rezolvarea.

| Teardrop a răspuns:

Trebuie să găseşti un centru de recuperare şi kinetoterapie în oraşul tău. Kinetoterapeutul îţi va arăta exerciţii potrivite pentru tipul de scolioză pe care îl ai, şi, în funcţie de ce decideţi, vei merge acolo să faci exerciţiile sau le vei face acasă.

Exerciţiile de kinetoterapie făcute aşa cum ţi-a indicat medicul sunt bune pentru orice.

Nu e bine să te apuci să faci de capul tău sau de pe internet. Fiecare tip de scolioză are nevoie de exerciţii specifice.