| TSUNADE_8237 a întrebat:

Hei Tpu....acum 1 an am descoperit ca am scolioza de 40 de grade apoi m-am dus la ortopedie si mi sa recomandat corset.Am facut corsetul l-am purtat mereu, am facut si gimnastica medicala dar cum a venit vara nu l-am mai purtat a fost foarte cald ..acum sa agravat putin dar este foarte enervant nu il mai suport nu ma pot imbraca cu nimic calumea trebuie doar camasi lungi cu esarfe ce viata mai este si asta parca as avea 2 ani nu ma pot incalta singura, nu ma pot apleca ..nimic as vrea sa stiu daca mai sunt copii in situatia mea eu nici nu stiu cu ce sa ma imbrac este foarte greu sa ai asa ceva m-am saturat de el si de gimnastica obositoare.

3 răspunsuri:
| Danut_Popa_1961 a răspuns:

Draga mea, sunt situatii in care trebuie sa acceptam o perioada de discomfort, pentru a ne continua mai tarziu viata normal.Cu cat nu vei purta corsetul acum, il vei purta un timp mult mai indelungat, avand in vedere ca te vei intoarce mereu la un stadiu peste care ar fi trebuit sa treci.Concentreazte asupra nevoii tale si nu lua in seama parerea sau aprecierea celor din jur.Mai tarziu nu vei mai avea mobilitatea de acum.Sa te faci bine!

| FanGimnasticaArtistica a răspuns:

Iti recomand inot...antreneaza toti muschii corpului intr-o dezvoltare armonioasa...Parerea mea este sa nu te chinui cu corsetul atata vreme cat poti sa rezolvi problema cu inot(si sport in general inclusiv gimnastica obositoare de care zicei)

| SinPalabras a răspuns:

Te inteleg perfect.Si eu am fost in aceeasi situatie.Plus ca eu am stat 2 luni intr-un corset din ghips, pe care evident nu-l puteam da jos deloc, a fost groaznic.sadApoi am purtat pe perioada iernii pana in primavara corsetul, inclusiv la scoala(eram la liceu)si imi luam mereu un hanorac larg si bluza mai pe gat.Nu mi placea deloc dar ma obisnuisem.Insa,cand am fost la control se vazusera rezultatele.La fel ca si tine nu-l purat pe perioada verii si incetul cu incetul am renuntat la el, si la gimnastica pe care o faceam.Tin sa-ti spun ca acum regret pentru ca stiu ca daca as fi avut mai multa ambitie as fi reusit sa fac ceva pentru sanatatea mea.In primul rand este vorba de aspect, pentru ca la mine este vizibil, si in al doilea rand va fi naspa in perioad sarcinii.Nu vreau sa te sperii, vreau doar sa te sfatuiesc, sa ti arat riscurile, si sa nu faci aceeasi greseala ca si mine.Macar daca iti este cald cu corsetul, incearca sa faci exercitiile.Nu renunta la amandoua pentru ca situatia se va agrava in timp.Plus ca vei avea si niste dureri, deloc usor de suportat.Eu am cifolordoza, si scolioza.Sunt "norocoasa"sa le am pe toate 3 si crede-ma nu e deloc usorsad