| ErzaScarlet11 a întrebat:

Am facut un vaccin la 14 ani ( ala anti-difterie si tetanos ) si am fost muscata acum cateva zile de un caine. Acest vaccin este si impotriva rabiei? Si care ar fi simptomele rabiei? Mersiii!

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
3 răspunsuri:
suntserios
| suntserios a răspuns:

Dupa cum ii spune si numele este impotriva difteriei si tetanosului. Nu se fac vaccinuri preventive impotriva rabiei

| Samariteanul a răspuns:

Vaccinul pe care l-ai facut la 14 ani NU e impotriva rabiei! Trebuie sa te duci neaparat la spital sa-ti faca unul impotriva rabiei, mai ales daca te-a muscat grav.
Aici e tot ce trebuie sa stii:http://www.dspbr.ro/comunicate/rabia.htm
documenteaza-te mai repede si ai grija de tine!

| ErzaScarlet11 explică (pentru Samariteanul):

Pai eu am fost la doctor, la spitalul de boli infectioase si doamna doctora de familie a vorbit cu cea de acolo, si i-a spus ca am un vaccin "anti-rabic" deja facut la 14 ani. si ca ar fi ala de mai sus. nu stiu ce sa zic, si mie imi este foarte frica. muscatura nu este grava, nu mi-a dat sangele aproape de loc doar ca m-am invinetit. au trecut cateva zile si cred ca a inceput sa treaca ( ma mananca unde este rana ) asa ca nu stiu, mai zi-mi tu