| anonim_4396 a întrebat:

Am fost acum câteva zile la primul meu consult oftamologic și am fost diagnosticată cu astigmatism miopic compus, cu dioptrii de -1, 25 și -1. De ieri port primii mei ochelari și observ, atunci când mi-i dau jos, că vederea mea s-a înrăutățit! Mi-e teamă că, purtându-i permanent, dioptriile mele vor crește și voi deveni dependentă de ochelari toată viața. sad Ați fost în situația în care ochelarii purtați permanent v-au îmbunătățit vederea sau mai rău v-au făcut? Ce ar trebui să fac? Să port ochelarii mereu, în speranța că dioptriile mele se vor corecta, sau să-i folosesc doar când am nevoie?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
18 răspunsuri:
suntserios
| suntserios a răspuns:

Nu ti s-a inrautatit vederea. doar ca acum cu ochelari vezi normal si abia acum realizezi cat de rau vedeai inainte

si da dioptriile vor creste odata cu varsta

| GabiDumitrescu a răspuns:

Ma copchii mah... purtatz ochelarii si lasati mofturile. Eu vad si fara, vad si cu, am dioptriile mai mari ca voi, ochelari de pe la 4-5 ani si acum am 37. Concluzia mea nu e decat una mare si lata: poarta ochelarii.

| J0B0MAT a răspuns:

Ochelarii nu îmbunătăţesc vederea. Ei te ajută doar să vezi bine. Dioptriile vor creşte cât vor ele chiar dacă porţi chiar dacă nu porţi ochelari. Poartă-i la nevoie.

| Mihailescu_Valeriu_1953 a răspuns:

Ma umfla rasul! normal sa vezi mai rau fara ochelari; inainte sa ii ai, nu aveai elementul de comparatie pentru o imagine buna. laughing laughing laughing

| Doarunaltutilizator a răspuns:

Eu port ochelari de ani de zile, pentru a putea vedea mai bine de la distanta, eu nu stau cu ei chiar mereu, ii dau jos cand citesc si cand ma spal.
O sa te acomodezi cu asta, eu port ochelari de vreo 7 ani,nici mie nu prea imi placea ca o sa ii port mereu dar dupa putin timp m-am obisnuit si acum fac parte din viata mea,ii port si afara si acasa mai mereu,cauza pentru care ii port eu e ca am stat eu prea aproape de televizor, na eram mic pe atunci, ce stiam eu.
Daca ti s-a spus sa ii porti mereu, asa sa faci ca e pentru tine pana la urma.
O sa poti face o operatie din aia care sa iti repare vederea(asta nu stiu cum e, te poti informa)sau sa porti lentile.
Bafta!

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Poarta-i mereu

| missfatadelatara a răspuns:

Pai normal ca vezi mai rău, ochiul încearcă sa se adapteze după ce a fost ajutat.

| WhatABeautifulDay a răspuns:

Tu realizezi cate persoane poarta ochelari si ca doctorul ala al tau nu a studiat 10 ani ca sa iti dea ceva sa iti strice vederea. In primul rand este IMPOSIBIL ca dioptriile sa ti se schimbe de pe o zi pe alta, deci nu, nu ti s-au schimbat de ieri. Ti se pare ca vezi mai prost deoarece ochii tai au inceout sa se obisnuiasca cu ochelarii.
In al doilea rand, dioptriile tale oricum vor scadea sau vor creste, asta depinde. Dar chiar daca cresc, iti spun 100% ca NU e de la ochelari, ti-ar fi crescut exact la fel de mult si daca nu ai fi purtat. In cazul astigmatismului miopic compus trebuie sa porti in permanenta ochelarii.

| tril a răspuns:

Pentru astigmatism, trebuie sa-i porti mereu ca sa se corecteze vederea. Daca vezi bine cu ochelarii, nu cred ca ti-au stricat vedera. Erai tu obisnuita sa vezi stramb.

| annempx a răspuns:

Poarta-i mereu daca iti este prescris sa-i porti permanent. si eu am ochelari, +1 la ambii, si eu simt ca mi se indrepteaza vederea.

| itisnotimportant a răspuns:

Si eu port ochelari de aproape 3 ani, iar daca ii dau jos nu vad mai nimic, pentru ca ii port mereu, nu stiu daca am facut prea bine. Dar eu iti zic sa ii porti daca nu vrei sa iti creasca dioptriile. Sau daca nu vrei ochelari, porti purta lentile, dar trebuie sa ai mare grija cu igiena. Eu am -1.25 si -1.50. big grin

| StrangeFruit a răspuns:

RECTIFIC (mai mult pentru domnul pe care-l umflă râsul): Prin "vederea mea s-a înrăutățit", termenul de comparație era vederea pe care o aveam înainte de a purta ochelari! rolling on the floor

| Mihailescu_Valeriu_1953 a răspuns (pentru StrangeFruit):

RECTIFIC! Am experienta calificata in domeniul Opticii medicale! Stiu precis ce inseamna astgmatismul miopic. Ce cilindru ai, la componenta sferica a rotezei?winking laughing tongue

| Mihailescu_Valeriu_1953 a răspuns (pentru Mihailescu_Valeriu_1953):

Sper ca imi scuzi literele lipsa, din neatentie.

| StrangeFruit a răspuns (pentru Mihailescu_Valeriu_1953):

Ești medic? Și te/vă "umflă râsul" când vin pacienții la tine/dumneavoastră cu astfel de întrebări, fie ele puerile? Și de ce ai/ați formulat întrebarea în felul ăsta? Nu am în vocabular astfel de termeni medicali, dar cred că știai/știați asta. rolling on the floor Aishh! Aproape c-am avut un complex de inferioritate.

| Mihailescu_Valeriu_1953 a răspuns (pentru StrangeFruit):

Mai treci pe la scoala, ca sa inveti sa faci analiza pe text! mai incearca; poti ceva mai mult/bine!

| StrangeFruit a răspuns (pentru Mihailescu_Valeriu_1953):

Nu sunt aici ca să mă cert! Și pot spune că nici tu nu ești aici ca să ajuți! Btw, nu toți au făcut Medicina, iar la liceu nu se învață despre componența sferică a rotezei. Ciudat, nu? rolling on the floor

| Mihailescu_Valeriu_1953 a răspuns (pentru StrangeFruit):

Daca erai atenta si nu tupeista : ai fi putut intui ca este vorba de proteza si ca prtezele optice corectoare a astigmatismului au si o componenta de cilindru, pe care mintea ta inceata nu o poate intelege.