| euGEN_8611 a întrebat:

am fost astazi la dermatolog. in legatura cu o boala numita "Scabie".
Eu credeam ca am scabie deoarece un coleg de la mine din clasa avea scabie, si mi-au aparut si mie simptomele.
Astazi cand m-a vazut dermatologul mi-a spus ca nu am scabie, ci doar o iritatie de piele de la nervi, tin sa mentionez ca am intre 2 degete bubite, la piept la sfarcuri am un fel de cercuri rosii si aveam mancarimi seara, dar ma dadeam cu un unguent numit " Emulsie Antiparazitara"si nu mai aveam nici un fel de mancarime seara, intre degete n-am avut mancarimi niciodata si nici pe dosul palmelor, iar pe dosul palmei am un fel de piele iritata ( mai aspra).
Dermatologul mi-a recomandat sapun cu sulf, un unguent numit "Pimacufort" si niste pastile "Aerius", iar hainele spala-te la 90 grade si calcate.
Ma pus sa ma dezbrac tot si a spus ca n-am semne de scabie, si mi-a spus daca ma enervez destul de des.si i-am spus ca da.depinde de subiect. Apoi a zis sa nu ma mai enervez ca o sa umplu tot de bune.
Ce ziceti e Scabie sau nu este?

PS: La piept mi-a spus ca-i posibil de la haine mai aspre, si sa nu mai port.

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| jvEcu a răspuns:

Nu e nici o Scabie, tu avand o teama sa nu iei si tu scabie, subconstientul a primit-o (teama) si a actionat pe sistem nervos. Stresul, nervii actioneaza negativ indiferent ca esti sanatos sau bolnav, de aceea iti spun tie dobitocii aia cu diploma sa fii optimist si sa nu te stresezi happy!
Repet, nu e nici o scabie, NU TE MAI AGITA!

1 răspuns:
| euGEN_8611 explică:

Am scris din greseala " m-a pus sa ma dezbrac tot". mi-a zis doar sa-mi dau bluza jos sa vada pe la solduri, burta, spate etc.

PS: unde scrie "ma umplu tot de bune" vroiam sa scriu " bube" happy