| anonim_4396 a întrebat:

Imi tot apare si dispare o pata maronie pe dosul palmei. Initial am crezut ca e de la stres, dar azi nu m-am mai stresat si a aparut din nou. Nu provoaca mancarimi sau alte neplaceri, dar chiar sunt curios ce o face sa apara.

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
5 răspunsuri:
Legiuitoarea
| Legiuitoarea a răspuns:

Bună.
Și de ce nu ești curios să consulți și un dermatolog?
Pa, pa.

| Catalin80 a răspuns (pentru Legiuitoarea):

Cum sa consult un dermatolog daca pata dispare a doua zi? O sa zica ca sunt eu nebun, ca nu exista nicio pata.

| Legiuitoarea a răspuns (pentru Catalin80):

Bună.
Dacă apare și dispare este un semn că pe viitor vei avea o afecțiune la nivelul pielii sau al organelor interne. Nu cred că este imposibil ca în ziua când o ai prezentă să te și vadă medicul!
Sănătate!
Pa, pa.

| Catalin80 a răspuns (pentru Legiuitoarea):

Daca o sa ramana, o sa ma duc, iti dai seama. Eu intrebam ca poate mai are cineva ceva asemanator si stie ce este sau cum se trateaza.Nu inteleg de ce trebuie sa raspundeti atat de sarcastic (ma refer la primul raspuns), parca asta e un site care se numeste Toti Pentru Unul.

| IMC90 a răspuns:

Este o exematita. Iti zic din start ca nu-i nimic grav, doar suparator.
Este reactia organismului la un factor pe care nu-l tolereaza, ceva cu care intrii in contact zilnic. Eventual niste medicamente (desi genul asta de reactii cam tatueaza pielea si pata ramane ani buni)

N-ar strica sa faci o dozare de imunoglobuline pentru paracetamol, aspirina, nurofen, etc.
Daca nu este medficamentos poate fi o alergie la altceva.