| anonima188888 a întrebat:

Buna, am fost azi la tara si am niste pisici si am simtit ca si cum as fi avut ceva in gat si am baut repede apa si am mancat pentru ca m-am speriat ca sa nu fi inhalat par de pisica care daca ajunge in plamani, mori.Intrebarea e: daca am baut repede apa si am mancat mai e posibilitatea ca parul de pisica sa fi ajuns in plămâni? La spital nu ma pot duce deoarece la mine in oras e focar in spital mai ales la pneumologie...Mai am din cand in cand senzatia ca as avea par in gat, dar nu stiu daca e in capul meu asta...

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
9 răspunsuri:
| NoTurbinaNoGood a răspuns:

"par de pisica care daca ajunge in plamani, mori."

rolling on the floor
Inseamna ca eu traiesc periculos. Am pisici de mai bine de 20 de ani, dorm pe capul meu.
Nu se intampla nimic daca inghiti par de pisica, e aceeasi treaba cu parul de om.
La tine e efectul placebo.

| Sofer a răspuns:

Nu ai inhalat. Asa și eu pățesc când stau pe lângă pisici și le ating de exemplu. Ca și cum as avea par în gât.

| anonima188888 explică (pentru Sofer):

Asa sper, acum nu mai simt nimic

| alina2k18 a răspuns:

''inhalat par de pisica care daca ajunge in plamani, mori.''
Sa ne dai si noua studiul ala care arata astawinking
Otherwise Nu patesti nimic medical din cauza asta.
Bine asa zic ''neinformatii'' astia de medici.
O sa le zic sa vina pe TPU sa invete meseriewinking ca degeaba AU INVATAT sute si mii de cartiwinking
PS: VEZI ca fratele matusii a avut o INFECTIE sau o boala grava provocata sau nu de o infectie.

| Ineys a răspuns:

Nu te mai lua ma dupa toate babele.

| mastadont a răspuns:

Nu chiar mori însă s-ar putea să te îmbolnăvești la plămâni, să răcești sau să faci chiar aprindere. Din păcate nu știu ce ai putea să faci pentru că e greu să-ți dai seama dacă ai inhalat sau nu. Însă dacă zici că l-ai simțit în gât probabil că nu a trecut mai departe.
Am pățit-o și eu cu părul de pisică, mi-a ajuns în plămâni și tot răceam o dată pe lună cam, până când mi-a dat doctorul niște antibiotice foarte puternice și am expectorat părul o dată cu flegma.

| anonima188888 explică (pentru mastadont):

Fratele matusii mele are taiata o parte de plaman din cauza asta... Imi e frica! Nu stiu daca am inhalat sau nu, ca am baut repede apa, dar daca s-a dus in plamani repede si bautul apei a fost prea tarziu?sad cum aflu daca am inhalat sau nu?

| mastadont a răspuns (pentru anonima188888):

Cred că singura soluție e să mergi la doctor și să faci o radiografie, acolo ar trebui să se vadă.

| StefanDrg a răspuns:

Eu am pisica de 3 ani si stau cu ea in apartament si nu am nimic.