| anonim_4396 a întrebat:

am fost la ginecolog unde mi-a prescris " Gynozol-capsule vaginale moi " o crema "Nidoflor" un irigator Multi-Gyn si tablete Multi-Gyn... deci prima data folosesc irigatorul apoi capsulele. dar cand bag capsula in interior iese un lichid afara. cand se topeste ea, este normal sau nu o bag destul de adanc?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
5 răspunsuri:
| doctoressa a răspuns:

Buna! Ovulele se introduc intravaginal seara, inainte de culcare, pentru a nu curge. http://www.i-medic.ro/......elatinoase

Elianna
| Elianna a răspuns:

Tot va curge, oricat de adanc ai baga gelula (poţi să te ajuţi si de capătul irigatorului pentru a o introduce cat mai adanc). Dar este de preferat să nu mai mergi la toaletă dupa ce ai introdus-o, sau să umblii prin casă ci sa te culci. Poţi să folosesti şi un O.B.ca să nu te pătezi.

Elianna
| Elianna a răspuns:

Chiar daca este asa! In ambele situatii medicamentul nu mai este la locul dorit. Dar daca se intampla sa se inbibe ob-ul cu solutia medicamentoasa, tot este mai aproape de locul dorit decat pe un absorbant de pe chilot! Si este ca o compresa inauntru, nu afara!

caramela
| caramela a răspuns:

Bunahappy si eu au urmat un tratament ginecologic pe baza de ovule(cervucid) dupa ce ma spalam, seara mi le introduceam, si nu mai umblam, deci trebuie sa stai in pat, dimineata curgea ceva galben si unsuros...deci e cv normal.

| caractere a răspuns:

Si bunica folosea ovule, dar nu avea nici OB si nici absorbant zilnic. Ce atat bataie de cap? Ideea e ca se introduce acolo si te culci. Punct. Este absolut normal sa curga. Iti protejezi chiloteii cum crezi de cuviinta si cum te simti tu confortabil.