| NimeniAlta123456 a întrebat:

Am candidoza de un an si am fost la farmacii si mi-au prescris Capsule moi vaginale Macmiror, 5 Ceaiuri Tantum Rosa, Canesten crema si o pastila pe saptamana de Diflucan, am bagat acum cateva zile o capsula, dar fiind virgina nu poate intra toata si ma doare cand apas mai tare. A doua zi am fost la farmacie si am intrebat daca capsulele sunt recomandate pentru virgine si a zis ca da si ca nu este nici o probleme pentru ca nu penetreaza, am mai fost la 2 farmacii si acelasi lucru mi-a zis, pe internet am citit ca nu se recomanda la virgine si m-am lasat de tratament, acum nu stiu ce sa fac, imi dau decat cu crema Canesten care imi mai alina mancarimea! Am facut si spalaturi dar nu regulate, ci o spalatura la o saptamana sa zic asa, cred ca este si din cauza ca nu am urmat tratamentul cu spalaturile! Intrebarea este: Se recomanda sau nu capsulele la virgine? si daca da, cum sa o bag sa nu imi rup himenul? Va rog frumos, am nevoie de un raspuns! Am prieten, dar nu am avut vreun contact neprotejat si nici nu sunt pregatita pentru asta! La ginecolog nu ma pot duce deoarece mama si tata vor crede ca nu mai sunt virgina si va iesi cearta! (am17 ani)!

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
bursuc001
| bursuc001 a răspuns:

Bună!

Ţi-am răspuns şi la întrebarea anterioară!
http://www.tpu.ro/......-macmiror/

Sau CREZI că aceşti COPILAŞI care reprezintă cam 90-95 % dintre userii TPU o să-ţi dea un răspuns mai corect/bun? =))
http://www.tpu.ro/......ad-aceasi/

Dacă nu mă asculţi, vei ajunge să ai o candidoză recidivantă/cronică :(
Tratamentul TREBUIE efectuat CORECT, irigaţiile vaginale se fac ZILNIC, etc!

Toate cele bune!

| bursuc001 a răspuns (pentru bursuc001):

Motivul invocat de tine pentru a nu merge la ginecolog este AIUREA!

Adică, ce, nu poţi face candidoză decât dacă faci sex?
O poţi face şi în urma unui tratament cu antibiotice - deci, NU au de ce să-ţi facă "circ" că nu ai fi virgină happy

La ginecolog poţi merge şi SINGURĂ ( FĂRĂ mama, chiar dacă eşti minoră ), TREBUIE doar să ai la tine : actul de identitate + Trimitere ( de la medicul de familie sau de la Cabinetul şcolar ) + Programare ( pe care o poţi face telefonic sau personal ).

Multă sănătate!

6 răspunsuri:
Salontanul
| Salontanul a răspuns:

Intreaba un medic de specialitate. Aici nu-i nimeni sa te ajute.

| anonim_4396 a răspuns (pentru Salontanul):

Dimpotriva,aici sunt cei mai multi specialisti pentru trup si suflet.

| Salontanul a răspuns (pentru anonim_4396):

De asemenea "specialisti" ma dezic. Nici un medic nu sta pe TPU. Te asigur eu. Si mai sunt o gramada de tineri care dau raspunsuri ca sa se afle in treaba si sa ma contrazica pe mine. Dar cand ma enerveaza unul il injur de mama si il blochez.

| anonim_4396 a răspuns (pentru Salontanul):

Si pe mine ma tenteaza ideea şicanării, dar nu as vrea sa risc a fi blocata.Nu de injuraturi ma tem

| Andreea_Grigore_1988_5D6e a răspuns:

Of.ce pot sa-ti zic. daca stam sa o luam logic, indiferent cat de moi ar fi capsulele acelea nu ai cum sa le introduci mai adanc in vagin asa cum scrie pe prospect pentru administrarea corecta, deoarece risti sa sa rupi himenul cu degetul (de aceea te doare, ca opune rezistenta).n-ai cum sa ti faci spalaturi intravaginale nici cu tantum Rosa, si la nivelul vulvei nu prea are efect, deci e de preferat sa iei altceva si iti zic eu ce anume: Flucovim de 150 asa ceri la farmacie.intr-o cutie este doar o pastila (doza unica).Iti iei doua:una o inghiti imediat ce o cumperi si urmatoarea dupa o saptamana de la ultima.Iti garantezi ca daca ai candida genitala cu asta scapi. Daca in schimb persista senzatiile de discomfort inseamna ca ai altceva.Si cu privire la consultul medical, te poti duce cu parintii tai sa primeasca confirmare de la insusi medicul, ca tu esti intacta si ca la ginecolog nu merg doar femeile cu viata sexuala activa.Ginecologul se ocupa de tot aparatul reproducator indiferent ca este "atins" sau nu..Curaj si sanatate!