| milckey93 a întrebat:

Buna am intrat pe TPU-ul verisoarei mele si sper sa nu se supere.In fine! vreau sa va intreb ceva mi-e jena sa o intreb pe ea are 18. si eu 12. Voua la ce varsta v-a venit menstruatia? Eu am cosuri si sunt destul de dezvoltata adica sanii iii am destul de mari atata tot ca sunt mica de inaltime (1.56), aceeasi inaltime o am de cand a inceput anul sau poate aveam 1, 52. dar menstruatia nu mi-a venit desi fac 13 in februarie. Si de 1 an imi curge ceva alb sau transparent uneori. Si am observat ca de o saptamana am sanii foarte foarte sensibili ma dor si daca ii ating.Cand o sa imi vina menstruatia(cu aproximare)? Deja stiu ce e si de ce am nevoie dar imi e ca daca o sa fiu la scoala sau nu o sa am tampon sau mai rau pe strada. Oare imi vine in vacanta asta? Sau la scoalacrying

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| kattya96 a răspuns:

Nu te alarma. Menstruatia vine inter 12 si 18 ani. Si eu la 12 ani aveam sanii cam mari, ma deranja dar am inceput sa accept asta si stiu multe fete care ma invidiaza pentru asta, mie mi se pare patetic da le las sa vorbeasca. Chestia aia alba care iti curge e normala, sunt tampoane de zi cu zi nu mai stiu cum se numesc, dar cand iti curge poti sa-ti pui din alea. Sunt niste foi subtiri nu o sa te deranjeze. Mie mi-a venit la 11 jumate, deci iti dai seama ca eram cam dezvoltata laughing s-a mirat si mama. O sa-ti dai seama cand iti vine pentru ca simti ceva si o sa te duci la baie si o sa-ti pui tamponu ala pe care o sa-l ai mereu in ghiozdan. Si nu-ti fie teama ca in prima zi nu curge asa mult, deci nu sunt sanse sa te patezi asa tare. Si sanii te dor pentru ca iti cresc, o sa te obisnuiesti.
Nu stiu ce sa-ti mai zic. Oricum nu te ingrijora, daca mai ai intrebari spune-mi.
SUCCES! happy

1 răspuns:
| PetreConstanta a răspuns:

Daca tin minte bine eram in fasa Dumnezeule