| andree99 a întrebat:

Am 14 ani si 1.57 sunt destul de dezvoltata(la sanii ma refer) cu aproximatie cat o sa mai cresc in inaltime?

Răspuns Câştigător
| LifeIsColour a răspuns:

Buna,nimeni nu stie sigur cat o sa creasca, ce inaltime va avea in viitor, iar eu, decat sa iti spun o informatie gresita, prefer sa tac si sa nu mai spun nimic.Eu zic ca ai o inaltime destul de buna la varsta ta,oricum,sunt mai multi factori care iti influenteaza cresterea,dintre care alimentatia care este foarte importanta si de asemenea,tot ceea ce tine de aspectul fizic,inaltime,etc este ceva genetic[pe cine mostenesti din familia ta].Nu poti stii sigur ce inaltime vei avea, insa, fii sigura ca daca parintii tai sunt inalti, exista o probabilitate foarte mare ca si tu sa cresti inalta iar daca tatal tau este inalt iar mama ta este de o inaltime medie, 1.63-65,probabil vei avea o inaltime de 1.65-1.70.Insa,sunt si cazuri cand parintii sunt inalti iar copii sunt scunzi sau parintii sunt scunzi iar copii sunt ditaimai prajinile, te uiti la ei si te intrebi cum au reusit sa creasca atat.Ai grija la alimentatie, include in cele 3 mese pe care le iei pe zi sau cate mese iei tu cat mai multe produse cu calciu,fier si vitamine gen produsele lactate,ouale,pestele,arahidele,nucile, fructele si legumele etc. Poti lua si pastile cu calciu si vitamine, care te vor ajuta, vor ajuta atat sistemul osos cat si pe cel muscular, si nu au reactii adverse.Sunt recomandate in perioada de crestere,in special la fetehappy.Si de asemenea,poti practica diferite sporturi,inot,baschet, etc. Eventual, cumpara-ti o minge fie de fotbal, fie de baschet si joaca cu un prietenhappy. Arunca mingea sus, daca stai la tara pune-ti tatal sa faca un cos cum au cei care joaca baschet si arunca mingea la cos.Pentru asta, trebuie sa te salti in sus, sa ridici mainile si astfel,"se intind" oasele intr-un fel, practic dezvolti masa osoasa.Vei vedea rezultatele,practic,e ca si cum ai juca baschet dar considera-te o incepatoarehappy.Eu am incercat chestia asta doar ca mi s-a spart mingea, dar nu-i nimic, imi voi lua alta noua si voi continua sa fac lucrul asta, sunt sigura ca ma va ajuta, la fel cum te va ajuta si pe tine.Bye!

| andree99 explică (pentru LifeIsColour):

Multumesc mult chiar este de ajutor raspunsul tau

3 răspunsuri:
| Gstefan a răspuns:

Noi de unde vrei sa stim cat ai sa mai cresti tu in inaltime?
Sincer ce sunt cu intrebarile astea.

Cu ce te pot ajuta e urmatoarea chestie :

Vezi cat de inalta e mama ta, si tata tau, aduna inaltimile lor, faci suma si imparti la 2. Dar si asa, slabe sanse sa afli ceva concret, depinde de dispozitia ta genetica/alimentatie.

| anonymuss03 a răspuns:

Pai...depinde. Unele fete cresc in inaltime in perioada liceului. Dar exista posibilitatea sa nu mai cresti...