Întrebare recomandată | anonim_4396 a întrebat:

Am luat 6 luni Rigevidon, iar acum in urma cu o saptamana am fost la medic si mi s-a recomandat Logest am trecut de prima zi de menstruatie.As putea sa incep Logest cand termin a 7 pastila maro de la anticonceptionalele Rigevidon? Si daca incep asa voi fi protejata din prima zi sau ca necesita un mod contraceptiv suplimentar? veau cat mai multe pareri.Multumesc

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
2 răspunsuri:
bursuc001
| bursuc001 a răspuns:

Bună!

Ar fi fost INDICAT să începi Logest din prima zi de menstruaţie!

N-ai precizat în a câtea zi de menstră eşti azi, dar CRED că te încadrezi în cele 2-5 zile ale CM.

Deci, poţi începe cu Logest chiar de AZI - dar, este PREFERABIL să foloseşti ( pentru SIGURANŢĂ ) măsuri contraceptive suplimentare în primele 7 zile de administrare ( chiar dacă Prospectul NU "solicită" asta )!

"Când înlocuiţi un alt contraceptiv oral combinat :
Puteţi începe să luaţi Logest în ziua următoare celei în care aţi luat ultimul comprimat sau drajeu al contraceptivului oral utilizat în prezent (ceea ce înseamnă că nu trebuie să lăsaţi perioadă de pauză). Dacă blisterul contraceptivului oral utilizat în prezent conţinea şi comprimate sau drajeuri fără substanţă activă, puteţi începe să luaţi Logest în ziua următoarei celei în care aţi luat ultimul comprimat sau drajeu cu substanţă activă (dacă nu sunteţi sigură că ştiţi care este acesta adresaţi-vă medicului dumneavoastră sau farmacistului). Puteţi începe, de asemenea, mai târziu, dar niciodată mai târziu de ziua următoare perioadei de pauză corespunzătoare administrării contraceptivului oral utilizat în prezent (sau după ultima administrare a comprimatului sau drajeului fără substanţă activă al contraceptivului oral utilizat în prezent)." - SURSA = Prospectul de la linkul :
http://www.anm.ro/_/_PRO/PRO_6299_31.03.06.pdf?anmPage=803&ID=16069

PREFERABIL să NU aştepţi până termini pastilele placebo ( "maro" ) şi să începi cu Logest chiar de AZI.

Toate cele bune.

| karsivan a răspuns:

Parerea doctorului conteaza a noastra nu.