| anonim_4396 a întrebat:

Buna. Am miopie mica doar ca nu prea port ochelarii de vedere...deoarece mi-a crescut dioptria si nu mai vad asa de bine cu ei si trebuie sa imi fac altii noi. Doar ca astazi cand m-am trezit am inceput dintr-o data sa vad ca niste musculite negre care se misca...mai ales deasupra capului (nu stiu cum sa explic) am 13 ani, va rog un sfat sunt foarte speriata!

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Apreciat de Editori
| julOG a răspuns:

Buna, Elena!
Dacă nu porți ochelarii, dioptria va creste in continuare. De ce? Ochiul e un muschi de asemenea cu care se poate lucra, însă nu foarte flexibil din păcate. Nepurtand ochelarii iti vei solicita ochiul la ce el nu poate și anume, sa vada bine. Datorită luptei de a vedea mai bine, ochiul obosește și mai îmbătrânește un pic și asa se mărește dioptria din nou. E un circuit imbatabil, nu ai cum altfel sa îți ajuti vederea fără a purta ochelarii. Deci nu mai sta pe gânduri, alege-ți o pereche belea de ochelari si poarta-i!
Trebuie sa mergi din nou la medic, e singurul care îți poate da răspunsuri clare in legătura cu simptomele tale si te poate ajuta. Având in vedere ca nu ai purtat ochelarii, sa-i spui tot ce simți si cu sinceritate ca nu i-ai purtat, c-o sa te facă bine! Exista și lentile de contact, poți întreba medicul, dar e o întreaga aventura cu igiena lor.
Zi frumi să ai!